РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753509<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Москаленко А. М. 
Вивчення летких сполук у сировині безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) / А. М. Москаленко, Н. В. Попова // Укр. біофармацевт. журн. - 2020. - № 4. - С. 70-76. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Рослини протягом свого життєвого циклу синтезують, накопичують і виділяють у зовнішнє середовище леткі сполуки (ЛС) - різнорідні за структурою та хімічними властивостями речовини, що належать до різних класів. Ці речовини можуть мати насичені та ненасичені, лінійні та розгалужені ланцюги та циклічні фрагменти, а також певні функціональні групи сполук - гідроксильні, ефірні, карбоксильні та ін. Особливе місце серед ЛС посідають речовини класу терпенів. Чимало летких речовин становлять собою певну лікувальну та комерційну цінність, що визначає насамперед перспективність фармакогностичного дослідження рослин. Наразі фармацевтична промисловість пильно потребує лікарської рослинної сировини для створення нових ефективних фітопрепаратів, тому рослини з багатою, різноманітною сировинною базою постають щонайпершим об'єктом вивчення. Такою перспективною для фармакогностичного аналізу рослиною є безсмертник приквітковий. Попередніми фітохімічними дослідженнями виявлено, що сировина безсмертника приквіткового має різноманітний склад біологічно активних речовин. Мета дослідження - вивчення складу ЛС трави та квіток безсмертника приквіткового. Як об'єкт дослідження використано подрібнену сировину безсмертника приквіткового. Вивчення ЛС проведено на хромато-мас-спектрометричній системі Agilent 6890N/5973 inert (Agilent Technologies, USA), газ-носій гелій. У результаті проведеного дослідження в траві безсмертника ідентифіковано 26 ЛС, у квітках - 39. Ідентифікацію проведено за бібліотекою мас-спектрів NIST 02, WILEY 2007 із використанням програм для ідентифікації AMDIS і NIST. Визначаючи частку кожної з ідентифікованих речовин у загальній сумі ЛС, виявлено, що основними ЛС у траві безсмертника приквіткового є: н-гексадеканова кислота 44,48 %; фітол 13,71 %; 9,12-октадеканова кислота 11,21 % і декаметилтетрасилоксан 8,55 %. У квітках основними ЛС є: н-гексадеканова кислота 43,83 %; 9,12-октадеканова кислота 19,52 %; метиловий естер 7,10,13-гексадекатрієнової кислоти 8,85 % і тетрадеканова кислота 6,10 %. Решта ідентифікованих сполук міститься в значно менших кількостях. Їхня частка становить: у траві - 22,05 %, у квітках - 21,70 %. Уперше було проведено дослідження якісного складу ЛС у траві та квітках безсмертника приквіткового з використанням методу газової хроматографії з мас-спектрометричним детектуванням. Результати дослідження ЛС сировини безсмертника приквіткового, а також дані проведених раніше досліджень щодо вмісту речовин інших класів свідчать про перспективність подальшого вивчення цієї рослини для розробки нових лікарських препаратів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100163 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського