РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753309<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Priadkina G. O. 
Radiation use efficiency of winter wheat canopy during pre-anthesis growth = Ефективність використання радіації посівами озимої пшениці в період вегетативного росту / G. O. Priadkina, O. O. Stasik, A. M. Poliovyi, O. E. Yarmolska, K. Kuzmova // Фізіологія рослин і генетика. - 2020. - 52, № 3. - С. 208-223. - Бібліогр.: 37 назв. - англ.

Вивчено взаємозв'язок між ефективністю використання фотосинтетично активної радіації у вегетативний період онтогенезу і врожайністю озимої пшениці в польових експериментах у роки з посушливими погодними умовами (2018 р. - у період закладання репродуктивних органів, 2019 р. - у період наливу зерна). Дослідження проведено на 6 сортах м'якої озимої пшениці (Triticum aestivum L.), створених в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України. Сорт Смуглянка - відомий високоврожайний сорт, зареєстрований у 2004 р., решта 5 сортів - Господарка, Київська 17, Почайна, Краснопілка і Порадниця - новітньої селекції (2017 - 2018 pp.). Встановлено, що, починаючи з фази виходу в трубку (GS 45), сорти можна розділити на 2 групи за листковим індексом: у сортів Господарка, Київська 17 і Почайна він був на 15 - 30 % вищий, ніж у сортів Краснопілка, Смуглянка та Порадниця. У період від цвітіння до молочно-воскової стиглості швидкість наростання маси сухої речовини у трьох перших сортів також була вища, ніж у трьох останніх. За ефективністю використання сонячної радіації в ранній період весняної вегетації (подовження стебла - вихід у трубку) сорти різнилися незначно, тоді як протягом періоду вихід у трубку - колосіння, а також цвітіння - молочно-воскова стиглість у сортів Господарка, Київська та Почайна цей показник достовірно перевищував значення у трьох інших сортів. Перші три сорти відрізнялися і вищим урожаєм зерна в обидва роки: 8,60 - 8,72 т/га в 2018 р. і 9,15 - 9,78 т/га в 2019 р., тоді як у сортів Краснопілка, Смуглянка та Порадниця він коливався відповідно в межах 7,12 - 7,85 і 7,85 - 8,48 т/га. Виявлено позитивну кореляцію між ефективністю використання радіації в окремі періоди вегетативного розвитку з урожаєм і числом зерен з 1 м<^>2, за винятком періоду подовження стебла - вихід у трубку. Вища ефективність перетворення світлової енергії в біомасу в період до цвітіння сприяє збільшенню зернової продуктивності пшениці, що пов'язано з пришвидшенням накопичення надземної біомаси в період до цвітіння і більшою кількістю зерен на 1 м<^>2 грунту. Ці дані підтверджують припущення, що високий показник ефективності використання радіації в період вегетативного росту є важливим чинником високої продуктивності пшениці і може бути використаний як потенційний критерій для селекції пшениці на високу продуктивність.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-271.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського