РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000750677<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Цимбалюк С. О. 
Комплексний аудит оплати праці на підприємстві: теоретичні та методичні засади реалізації / С. О. Цимбалюк, Д. І. Цимбалюк // Бізнес Інформ. - 2020. - № 5. - С. 336-342. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розроблено теоретичні і методичні засади реалізації комплексного підходу до аудиту оплати праці на підприємстві. Обгрунтовано необхідність комплексного підходу до аудиту оплати праці на підприємстві. Визначено мету та процедуру комплексного аудиту оплати праці. Сформульовано основні завдання комплексного аудиту оплати праці, до яких належать: перевірка відповідності системи оплати праці законодавчим нормам і положенням колективних угод; оцінка конкурентоспроможності та диференціації заробітної плати, її транспарентності; аналіз структури заробітної плати; оцінка виконання заробітною платою належних функцій; дослідження рівня задоволення працівників системою оплати праці. Визначено методи збирання інформації для проведення аудиту оплати праці. Стаття містить перелік законодавчих актів, що регламентують питання оплати праці, та внутрішніх документів, які регламентують питання оплати праці на підприємстві, що підлягають аудиту. Наведено складові аудиту операцій з нарахування заробітної плати. Наведено методичні засади оцінювання конкурентоспроможності та диференціації заробітної плати; аналізу структури заробітної плати; міри виконання нею відтворювальної та мотиваційної функцій; оцінювання транспарентності оплати праці; своєчасності виплати заробітної плати; рівня задоволення працівників системою оплати праці. Сформульовані методичні засади та інструментарій можуть використовуватися роботодавцями, керівниками підприємств, профспілковими організаціями, аудиторськими компаніями для проведення комплексного аудиту оплати праці. За результатами комплексного аудиту керівництво підприємства матиме цінну інформацію для внесення змін у систему оплати праці з метою підвищення справедливості та конкурентоспроможності заробітної плати, посилення мотивації та лояльності працівників і закріплення їх на підприємстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)20-146.45

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського