РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000750484<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Попова Т. В. 
Обгрунтування вибору консерванта та його концентрації у складі гелю протиалергічної дії / Т. В. Попова, О. П. Стрілець, Г. П. Кухтенко // Фармацевт. журн.. - 2020. - 75, № 4. - С. 78-87. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мікробіологічна стабільність лікарських засобів (ЛЗ) - обов'язкова складова їх якості, тому на етапі фармацевтичного розроблення мають бути розглянуті питання забезпечення мікробіологічної чистоти. Із цією метою до складу м'яких ЛЗ додають різні хімічні речовини, які активно інгібують ріст мікроорганізмів, що потрапляють до фармацевтичної системи у процесі виробництва та багаторазового використання. Недостатня кількість консерванта може призвести до адаптації мікроорганізмів, а висока - до збільшення токсичності препарату. Під час розроблення складу гелю зі вмістом диметиндену малеату та декспантенолу протиалергічної дії з метою вибору консерванта та його концентрації було вибрано такі антимікробні речовини: феноксіетанол, бензалконію хлорид, метилпарагідроксибензоат (ніпагін, Е218), пропілпарагідроксибензоат (ніпазол, Е216) та калію сорбат (Е202). Мета роботи - оцінка ефективності зазначених антимікробних консервантів у складі розроблюваного гелю. Для проведення мікробіологічних досліджень було напрацьовано 5 зразків: № 1 - гель + феноксіетанол 0,75 %; № 2 - гель + бензалконію хлорид 0,015 %; № 3 - гель + ніпагін 0,15 % + ніпазол 0,05 %; № 4 - гель + калію сорбат 0,2 %; № 5 - гель без додавання консерванта. Для виконання досліджень використовували методику оцінки ефективності антимікробних консервантів, наведену в ДФУ 2.0 (п. 5.1.3). У результаті експерименту визначено, що зразок гелю без консерванта не відповідає вимогам ДФУ та доведено необхідність додавання до складу розробленого гелю антимікробних консервантів. Результати дослідження для зразків із консервантами феноксіетанол 0,75 %, бензалконію хлорид 0,015 %, ніпагін 0,15 % + ніпазол 0,05 % повністю відповідають вимогам ДФУ за показником "антимікробна ефективність консервантів" до лікарських препаратів для зовнішнього застосування. Експериментальне дослідження зразка з консервантом калію сорбатом 0,2 % показало, що він не повністю відповідає вимогам вищенаведеної статті ДФУ. Серед зразків, що відповідають вимогам ДФУ, найбільшу антимікробну ефективність стосовно штамів Staphylococcus aureus ATCC 6538, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Candida albicans ATCC 885-653, Aspergillus brasiliensis ATCC 16404 виявив зразок із консервантом феноксіетанолом 0,75 % (№ 1). Тому для подальших мікробіологічних досліджень було виготовлено зразки гелів із концентраціями феноксіетанолу 0,5, 0,75 і 1,0 % та здійснено вивчення антимікробної ефективності консерванта цих зразків. На підставі експериментальних досліджень встановлено, що оптимальною концентрацією феноксіетанолу у складі гелю зі вмістом диметиндену малеату та декспантенолу є 0,75 %. Таким чином, здійснено комплекс досліджень із доведення антимікробної ефективності консерванта феноксіетанолу та його концентрації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.72 + Л663.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського