РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000749662<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Карпович М. С. 
Технологічні особливості лабораторного розведення теленомуса (Telenomus verticilatus Kieffer, 1917), паразита соснового шовкопряда (Dendrolimus pini L.) / М. С. Карпович, В. Ф. Дрозда // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2020. - № 2. - С. 50-56. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Через погіршення кліматичних умов, пониження грунтових вод у лісових масивах спостерігається масове ослаблення деревних порід, особливо насаджень сосни звичайної. Щорічні теплі зими, тепла, сонячна та суха погода навесні сприяють розвитку та поширенню хвоєгризучих фітофагів. Одним із найнебезпечніших є сосновий шовкопряд (Dendrolimus pini L.). Дослідження свідчать, що сосновим насадженням Полісся часто завдає шкоди сосновий шовкопряд, гусениці якого спричиняють дефоліацію хвої, що стає причиною різноманітних фізіологічних аномалій, а саме: відставання в рості та розвитку дерев, а інколи і їх всихання. На основі експертного аналізу літературних джерел наведено визначальні біологічні та екологічні особливості, які стосуються поширення та розвитку теленомуса. Встановлено, що самиці теленомуса паразитують на яйцях соснового шовкопряда в середній та верхній частині крони, а також на узліссі та всередині кварталів. Згідно з аналізом першоджерел показана перспективність захисту соснових насаджень від соснового шовкопряда біологічним методом. Одними з найбільш поширених паразитів яєць соснового шовкопряда є теленомус та трихограма. Рівень зараження яєць природними популяціями становив від 7,8 до 22,4 %. Ці показники свідчать про цілковиту доцільність прийому лабораторного розведення лабораторних культур трихограми та теленомуса з подальшим розселенням в соснові насадження. Дослідження проведено впродовж 2016 - 2019 рр. в соснових насадженнях Полісся та в лабораторних умовах. Складова частина експериментів - моніторингові дослідження, візуальний, інструментальний та фізіологічний моніторинг популяцій соснового шовкопряда, прийоми розведення й розселення на дерева лабораторних культур трихограми та теленомуса. Обгрунтовано строки, норми та кратності розселення паразитів. Під час проведення досліджень використовували загальноприйняті в галузях ентомології, паразитології та біотехнології методи. Наведені результати свідчать про доволі значну регулювальну роль природних ентомофагів у динаміці чисельності соснового шовкопряда та про перспективність штучного розселення самиць лабораторних культур трихограми та теленомуса в соснові насадження. Вперше запропоновано технологію масового лабораторного розведення теленомуса Telenomus verticillatus Kieffer. для потреб біологічного захисту соснових насаджень від соснового шовкопряда.


Індекс рубрикатора НБУВ: П496.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського