РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747772<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Котлярський Ф. М. 
Існуючі уявлення про вплив водню на властивості алюмінієвих сплавів. Повідомл. 2 / Ф. М. Котлярський // Процеси лиття. - 2020. - № 1. - С. 3-19. - Бібліогр.: 101 назв. - укp.

У поданому літературному огляді в хронологічному порядку описано розвиток подвійного впливу водню на формування та якість виливків з алюмінієвих сплавів і, відповідно, неоднозначне відношення до нього з боку вчених і практиків ливарників. До середини минулого століття існувала думка, що водень дуже шкідлива домішка, причина різних видів браку, зниження виходу придатного та погіршення економічних показників виробництва, тому необхідно максимально зменшувати його вміст у зливках і фасонних виливках. Однак дослідженнями, виконаними в наступні роки, доказано, що використання розчиненого в алюмінієвих сплавах водню як легуючий або модифікуючий елемент надає змогу значно зміцнити низку сплавів у деформованому стані за збереження задовільної пластичності, вперше забезпечити можливість холодної пластичної деформації заевтектичних силумінів. Важливу роль відіграє водень у формуванні складних фасонних виливків з металоємними вузлами, живлення яких з метою усунення концентрованих раковин та утяжин вимагає збільшення кількості надпивів, технологічних напусків та схилів з великими непродуктивними затратами рідкого металу, що економічно не вигідно. В той же час, підвищення вмісту водню в розплаві надає змогу замінити браконосні усадочні дефекти допустимою розсередженою газовою мікропористістю, зберігаючи конфігурацію виливка близькою до рисунка деталі і покращуючи герметичність металоємних вузлів. Крім того, загальновизнаний позитивний вплив водневої пористості на підвищення тріщиностійкості та зниження гарячеламкості. При цьому механічні властивості залишаються на рівні експлуатаційних вимог. У практичному плані заслуговує уваги водневе рафінування алюмінієвих сплавів, як найдешевший екологічно чистий метод рафінування, який на відміну від інших методів забезпечує вибіркове видалення найбільш крупної фракції твердих включень, залишаючи дрібні для виконання ролі зародків кристалів. За цього методу плавка попередньо наводнених шихтових матеріалів перетворюється з традиційно забруднюючої розплав у рафінуючу. В огляд включено останні розробки ФТІМС НАН України, в яких вперше надано відповідь на питання: якщо в одних організаціях (ВІЛС, МАТІ) барботажна обробка розплаву водяною парою використовується для забруднення (в дослідних цілях) включеннями Al2O3, а в інших (ФТІМС НАН України) за допомогою тієї ж операції видаляють вибірково найбільш крупну фракцію тих же включень, то що ж відбувається в дійсності. Розкрито механізм заміни газової пористості усадочною раковиною у разі автоклавного лиття і лиття під низьким тиском. Вивчено властивості пористого металу, що важливо для оцінки експлуатаційного стану металоємних вузлів виливків з пористою будовою; випадки локального порушення герметичності в зоні газової пористості. Воднева пористість - індикатор вмісту в розплаві включень Al2O3 з можливістю використання результатів аналізу по ходу плавки. Вивчено водень як складову частину структури рідкого стану, а також суміщення наводнення з іншими видами обробки розплаву.


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.108

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14475 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського