РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000747008<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Korchin V. A. 
The origin of the low density zones in the crystalline crust of the Transcarpathian depression (Ukraine) from petrophysical thermobaric modelling = Походження зон низької густини в кристалічній корі Закарпатського прогину (Україна) за даними петрофізичного термобаричного моделювання / V. A. Korchin, O. M. Rusakov, P. A. Burtnyi, E. E. Karnaukhova // Geodynamics. - 2020. - № 1. - С. 81-93. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

Мета. На основі матеріалів лабораторних РТ-досліджень гірських порід і геофізичних даних по регіональному профілю РП-17 і їх сумісному аналізу передбачалось розкрити генезис зон низьких швидкостей у корі Закарпатського прогину як горизонтів термобаричного розущільнення мінеральної речовини та простежити зв'язок цих зон із землетрусами і родовищами вуглеводнів. Суть такого підходу полягає в порівнянні інформації ГСЗ і експериментальних даних про фізичні параметри гірських порід за високих тисків і температур. У цьому випадку використано результати лабораторних досліджень за високих РТ-режимів петрофізичних характеристик зразків гірських порід, аналогічних тим, які притаманні досліджуваному району. На підставі аналіза вивчення даних лабораторних РТ-досліджень характеристик порід Українського щита та результатів спільної інтерпретації цих і сейсмічних даних по регіональних сейсмічних профілях ГСЗ на УЩ розроблений метод петрофізичного термобаричного моделювання. Напрацьовані підходи і методики застосовано до аналізу даних по Закарпаттю, зокрема, вздовж регіонального профіля РП-17. Тут виявлено дві зони розущільнення термобаричного походження, які збігаються з зонами низьких швидкостей, аналогічні фіксуємим лабораторними методами в зразках гірських порід в різних РТ-умовах. Зони прогнозуються як ефективні регіональні пастки мантійних флюїдів, зокрема вуглеводнів, які під дією високих тиску, температури і декомпресії проникають у земну кору, а потім у приповерхневі шари осадового чохла, де сформують певні родовища. У зонах розущільнення активізуються приповерхневі землетруси з малими магнітудами, що розширює області розущільнення і сприяє переміщенню в них глибинних, наприклад, вуглеводнів до зон їх локалізації. Зони низьких швидкостей (області термобаричного розущільнення мінеральної речовини) обов'язкові за певних тиску і температур у земній корі будь-яких регіонів. Вперше показано, що для Закарпаття вони є її невід'ємною частиною й обов'язково формуються в процесі прогрівання земних надр під час їх "термогеоактівізаціі". Горизонти термобаричного разущільнення порід під впливом тектонічних напружень, різноспрямованих деформацій і вібрацій набувають властивостей сильно дислокованих середовищ, формують великі канали міграції флюїдів, так званих "труб дегазації", які своєю чергою забезпечують рух корисних мінеральних середовищ до поверхні, а також є зонами релаксації тектонічних напружень, зокрема, у вигляді землетрусів. Результати описаних досліджень надають можливість уточнити геолого-структурні особливості будови земної кори Закарпаття, адекватно інтерпретувати просторовий розподіл геофізичних полів і розшифровувати особливості місцевої геодинаміки та сейсмотектонічного процесу, уточнювати рівень і характер геоекологічних небезпек, ефективніше прогнозувати та досліджувати глибинно-просторовий розподіл корисних копалин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.417 + Д393

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського