РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000727144<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Фоміна М. О. 
Геомікробіологічна трансформація металів та мінералів мікроскопічними грибами : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.07 / М. О. Фоміна; НАН України, Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного. - Київ, 2016. - 42 c. - укp.

Увагу приділено цілісному вивченню біогеохімічної діяльності мікроскопічних грибів (МГ) у процесах трансформації металів і мінералів на прикладі різних екотопів і великої кількості мікробних об'єктів, металів і мінералів, що дозволило зробити суттєвий внесок у розвиток нового напряму досліджень - геомікології, розробити принципово нові природоохоронні біотехнології з використанням біогеохімічного потенціалу грибів. Зазначено, що в мікоризосфері, серед ерикоїдно- й ектомікоризних грибів, широко розповсюджена здатність до біогеохімічної трансформації мінералів, які містять токсичні метали. Вона корелює зі стійкістю грибів до цих мінералів і вмістом основних металів-забруднювачів грунтів, з яких були виділені гриби. Встановлено, що здатність ектомікоризних асоціацій Paxillus involutus із сосною розчиняти найменш токсичний із досліджених мінералів фосфат цинку і накопичувати цинк і фосфор у біомасі залежить від дефіциту фосфору в середовищі та стійкості мікобіонта до цинку. Гетеротрофне вилуговування є основним механізмом біогеохімічної трансформації мікоризними грибами досліджених мінералів. Якщо гриби здатні продукувати сильні органічні кислоти (щавлеву кислоту), то загалом переважаюче протон-індуковане гетеротрофне вилуговування заміщується ліганд-індукованим. Гриби мікоризосфери й ектомікоризні асоціації можуть утворювати вторинні мінерали: оксалати кадмію, купруму, плюмбуму та цинку, біомінералізація може відбуватися позаклітинно та всередині клітин. За допомогою синхротронної рентгеноабсорбційної спектроскопії виявлено природу хімічного зв'язування біоакумульованих токсичних металів у процесі трансформації мінералів грибами й ектомікоризою з переважанням оксигенвмісних фосфатних і карбоксилатних лігандів. Вперше детально описано динаміку просторово-часових біогеохімічних перетворень біоакумульованого купруму в колоніях Aspergillus niger під час трансформації малахіту залежно від віку міцелію та джерела нітрогену. Вперше описано механістичну модель перетворення твердих сполук урану МГ і встановлено викликані урановим забрудненням зміни в грибних угрупованнях у природі й експерименті. Продемонстровано біогеохімічну роль МГ у процесах вивітрювання гірських порід і цементних будівельних матеріалів, важливість ліганд-залежного механізму гетеротрофного вилуговування в трансформації мінералів у літосфері. Запропоновано принципово нові природоохоронні біотехнології, засновані на біогеохімічній активності МГ: комбіновані мікоглинисті сорбенти для очищення забруднених токсичними металами та радіонуклідами стічних вод і спосіб знешкодження забруднених токсичними металами та радіонуклідами поверхонь цементних будівельних матеріалів "Microbial Mop-Up" із використанням іммобілізованих у зйомному носії МГ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*873 + Е521.5*871

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА425849 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського