РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000724448<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Klochko D. D. 
On one of the weapon types of cimmerian time = Про один з типів зброї кіммерійського часу / D. D. Klochko // Археологія. - 2020. - № 2. - С. 62-70. - Бібліогр.: 69 назв. - англ.

Біметалеві мечі та кинджали з хрестоподібним руків'ям були предметом активного вивчення у 1970 - 1990-х рр. Серед дослідників тією чи іншою мірою відзначилися такі науковці як О. І. Тереножкін, В. Подборський, С. В. Махортих, Я. Хохоровський, С. Л. Дударєв та ін. Під час вивчення теми з'явилися три концепції походження зброї зазначеного типу: північно-причорноморська, кавказька та поліцентрична. За останні роки не було праць, в яких би дослідники розглядали мечі та кинджали цього типу. Значний обсяг нових знахідок на території України надає змогу повернутися до цієї теми, одночасно розглянути знахідки вже відомі, а також ввести до наукового обігу нові. З урахуванням порівняння східносибірських та українських знахідок, запропоновано гіпотезу: прототипами біметалевої зброї з хрестоподібним руків'ям є бронзові кинджали карасукської культури, на подальшу трансформацію яких на території Північного Причорномор'я вплинуло опанування заліза, а також розвиток бою на мечах. Розвинута форма руків'я (наявність перехрестя (гарди) та грибоподібного навершя) вказує на існування повноцінного фехтування. Значна зона поширення знахідок (від Татарстану на сході до німецько-польського кордону на заході) вказує на територію військових походів загонів, озброєних біметалевими мечами та кинджалами з хрестоподібним руків'ям, а також засвідчує ефективність зброї. Значна концентрація знахідок цього типу на Поділлі свідчить про близькість цієї території до первинного центру їх виготовлення, однак точно встановити цей центр наразі не є можливим.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т491.1 + Т4(45УКР)3-411

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського