РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000724013<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Аніщенко М. А. 
Поняття, ознаки та види корупції як негативного соціального явища / М. А. Аніщенко // Держава та регіони. Сер. Держ. упр.. - 2020. - № 1. - С. 6-11. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано різні доктринальні підходи, що інтерпретують корупцію як негативне соціальне явище, а також нормативно-правову базу, що містить вищенаведену дефініцію. Крім того, розглянуто класифікацію корупції на види за різними критеріями, зокрема: за сферами соціального буття, залежно від характеру дій суб'єктів корупції, за способами здійснення. Запропоновано класифікацію корупції за суб'єктами та залежно від сфери здійснення економічної діяльності. На основі проаналізованого матеріалу запропоновано ознаки та визначення корупції, а також запропоновано виділяти дві моделі суспільних відносин, які характеризують корупцію: модель "корупційного ринку" та модель "корупційного вимагання". Під час наукового аналізу поняття "корупція" необхідно підкреслити, що корупціонером є не тільки особа, що використовує свої службові повноваження для одержання неправомірної вигоди, але і особа, що надає цю неправомірну вигоду для одержання іншої неправомірної вигоди у вигляді певних соціальних благ (престижна посада, диплом про вищу освіту, медичні послуги і т. д.). В даних випадках існує "ринок" неправомірного одержання соціальних благ, суб'єкти корупції є "продавцями" та "покупцями" неправомірно одержаних соціальних благ. Тому умовно такі соціальні відносини можна назвати "корупційним ринком", а їх учасників, що взаємовигідно домовляються між собою, - "корупційним продавцем" та "корупційним покупцем" відповідно. Однак вищеописана ситуація має місце не завжди. Адже корупційні відносини далеко не у всіх випадках вписуються в модель "корупційного ринку". Іноді суб'єкт, що наділений певними службовими повноваженнями, нав'язує своїм партнерам свої "корупційні послуги", вимагаючи від них певну неправомірну вимогу за певні дії чи утримання від них (наприклад, поставити оцінку, пролікувати в лікарні, підписати певні документи дозвільного характеру). Таку модель корупційних відносин можна умовно назвати "корупційним вимаганням", а її учасників - "корупційним вимагачем" та "жертвою корупції" відповідно. Окрім корупції, вирізняють достатньо схоже соціальне явище, яке можна назвати діяльністю, пов'язаною з корупцією. Це порушення певних процедур та норм, передбачених антикорупційним законодавством, які не містять ознак корупції. Наприклад, несвоєчасне подання декларації або повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єктами декларування, порушення норм запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4Укр)127.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/Держав.упр. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського