РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000723756<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Слободян С. О. 
Стан антиоксидантної системи організму щурів за умови тривалого кадмієвого і свинцевого навантаження / С. О. Слободян, Б. В. Гутий // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2020. - № 1. - С. 196-201. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Важкі метали, свинець і кадмій, відносяться до небезпечних забруднювачів довкілля. Механізм дії цих отрут полягає у пригніченні активності ензимних систем у результаті блокування карбоксильних, амінних та SН-груп білкових молекул. Мета роботи - дослідити стан системи антиоксидантного захисту організму щурів за умови тривалого кадмієвого і свинцевого навантаження. Систему антиоксидантного захисту організму щурів досліджено за показниками ензимної та неензимної ланки, а саме: активністю каталази, супероксиддисмутази та рівнем відновленого глутатіону. Досліди проведено щурах-самцях лінії "Вістар" масою 200 - 220 гг., з яких було сформовано 4 групи тварин: контрольна група - вводили питну воду через металевий зонд в об'ємі, який еквівалентний об'єму водного розчину солей Cd<^>2+ і Pb<^>2+; дослідна група 1 - тваринам вводили 0,029 % водний розчин кадмію хлориду в дозі 4,0 мг/кг; дослідна група 2 - тваринам вводили 16,6 % водний розчин ацетату свинцю в дозі 200 мг/кг; дослідна група 3 - тваринам вводили 16,6 % водний розчин ацетату свинцю в дозі 100 мг/кг і 0,029 % водний розчин кадмію хлориду в дозі 2,0 мг/кг. Введення в організм щурів кадмію хлориду сприяло вірогіднішому зниженню показників системи антиоксидантного захисту у їх крові, чим введення ацетату свинцю. Таке зниження антиоксидантної активності обумовлене здатністю іонів кадмію інгібувати активність цих ензимів більшою мірою, ніж іонів свинцю, проте сумісна дія обох досліджуваних металів є більш вираженою. При сукупному введенні важких металів на чотирнадцяту добу досліду у крові щурів третьої дослідної групи встановлено найнижчу активність системи антиоксидантного захисту. На двадцять першу добу досліду активність каталази та супероксиддисмутази у крові щурів, яким здійснювали свинцево-кадмієве навантаження, знизилася на 19,7 і 25,2 %, тоді як рівень відновленого глутатіону відповідно знизився на 24,4 %. Проведені дослідження дали можливість глибше розкрити патогенез токсичної дії кадмію та свинцю на організм щурів і використати ці дані при розробці антидоту у разі кадмієво-свинцевої інтоксикації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.41 + Р419.441-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського