РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000720146<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пальчевська Т. А. 
Розроблення методики визначення технологічних домішок 3,5-динітро- та 3,5-діамінобензойних кислот під час синтезу натрію амідотризоату / Т. А. Пальчевська, О. П. Баула, В. І. Бессарабов, К. В. Пальчевський // Фармацевт. журн.. - 2019. - 74, № 6. - С. 62-69. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Позитивний досвід застосування у медичній діагностиці мають іоногенні контрастні препарати тріомбраст, урографін та тразограф, що містять активний фармацевтичний інгредієнт натрію амідотризоат. Здійснення якісного контролю напівпродуктів кожної стадії синтезу натрію амідотризоату для позбавлення можливості потрапляння технологічних токсичних домішок - суміші 3,5-динітро- та 3,5-діамінобензойних кислот (3,5-дНБК та 3,5-дАБК) до складу цільового продукту з метою підвищення безпеки рентгеноконтрастних препаратів у разі їх застосування є актуальним питанням сьогодення. Мета роботи - розробити методику визначення технологічних домішок - кислот 3,5-дНБК та 3,5-дАБК під час синтезу натрію амідотризоату із застосуванням методу УФ-спектофотометрії, що надасть змогу визначати ці домішки без їх попереднього розділення як у міжопераційному контролі технологічного процесу, так і у готовому продукті. Об'єкти дослідження - водні розчини кислот 3,5-дНБК та 3,5-дАБК, а також їх бінарні суміші. Спектри поглинання аналітів фіксували за допомогою спектрофотометра Specord UV VIS в ультрафіолетовій області. Розрахунки концентрацій досліджуваних кислот у складі їх бінарних композицій здійснювали за методом Фірордта. Встановлено, що максимуми поглинання водних розчинів 3,5-дНБК і 3,5-ДАБК знаходяться за довжин хвиль 240 і 218 нм; за умов експерименту молярний коефіцієнт поглинання для 3,5-динітробензойна кислоти був однаковий (<$Eepsilon sub 1 sup 240 ~=~epsilon sub 1 sup 218>) і дорівнював 17 <$E940~symbol С~150>. Для розчинів 3,5 діамінобензойной кислоти молярні коефіцієнти поглинання були різні: за довжини хвилі 218 нм молярний коефіцієнт <$Eepsilon sub 2 sup 218 ~=~28~890~symbol С~220>, а за довжини хвилі 240 нм <$Eepsilon sub 2 sup 240 ~=~10~770~symbol С~80>. На підставі методу Фірордта з урахуванням визначених авторами молярних коефіцієнтів поглинання досліджуваних кислот було виведено математичні формули для кількісного аналізу складу сумішей за різних співвідношень аналітів у межах їх сумарної концентрації <$E1~-~6~cdot~10 sup -5> М. СФ-метод Фірордта кількісного аналізу 3,5-дНБК і 3,5-дАБК, а також їх бінарних сумішей у водних розчинах може бути застосований у промисловому виробництві йодовмісних рентгеноконтрастних препаратів, де на перших стадіях синтезу виконують відновлення відповідної нітробензойної кислоти. Строгий контроль за можливою кількістю попадання технологічних домішок на першій стадії синтезу натрію амідотрізоат - основного активного інгредієнта іоногенних йодовмістних рентгеноконтрастних препаратів (тріомбраст, урографін, тразограф) - сприятиме підвищенню якості кінцевого продукту і надасть змогу зменшити ступінь їх токсичності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.83 + Л668.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського