РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000715293<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чухліб Т. 
Поширення назви "Україна" в офіційному дискурсі Речі Посполитої як один із наслідків Люблінської унії 1569 р. / Т. Чухліб // Укр. іст. журн.. - 2019. - № 4. - С. 4-23. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета дослідження - вивчити складний процес виникнення та еволюції вживання назви "Україна" в офіційному дискурсі Польсько-Литовської держави після укладення Люблінської унії 1569 р. і до 1630-х рр. Методологія дослідження спирається на принципи історії понять, що передбачає використання як загальнонаукових, так і спеціальних методів дослідження. Завдяки аналізу структури та лексики урядових документів було виявлено використання назви "Україна", а одержані результати узагальнено методом синтезу. Серед спеціальних історичних методів у роботі застосовано проблемно-хронологічний, синхронний та діахронний. На основі широкого кола текстів офіційної документації Речі Посполитої здійснено висвітлення використання урядовими колами та польським нобілітетом назви "Україна" в різних історико-лінгвістичних конструкціях. Висновки: починаючи від ухвал Люблінського сейму 1569 р. ця назва використовувалася королем та його урядниками, а також представниками польського нобілітету насамперед для означення прикордонних ("пограничних") земель Великого князівства Литовського, що відійшли до Корони Польської в 1569 р. Окрім того, назву "Україна" вживали, з одного боку, для маркування історико-етнографічного краю, де проживав "руський народ", а з іншого - для витіснення з тогочасного офіційного мовлення назви "Русь" як "узагальнюючого" терміна для цього краю. У королівській канцелярії та постановах сейму словом "Україна" в одних випадках окреслювали територію Київського і Брацлавського воєводств Корони Польської, а в інших - ще й Руського, Волинського та Подільського Речі Посполитої. Досить часто цією назвою користувалися підпорядковані королівським урядам "старші" (гетьмани) Війська Запорозького. З огляду на це, упродовж останньої третини XVI - 1630-х рр. слово "Україна" поступово перетворювалося на офіційну політичну назву, використовувалося королем, урядовцями, а також представниками нобілітету в політичній риториці та практиці, що й стало одним із важливих наслідків Люблінської унії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47 + Т3(4ПОЛ)42-505,13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського