РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000713042<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Паньків З. П. 
Процес лесиважу у профільно-диференційованих грунтах Пригорганського Передкарпаття / З. П. Паньків, С. З. Малик // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2019. - Вип. 88. - С. 48-53. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Профільно-диференційовані грунти Передкарпаття сформувалися за рахунок сукупної дії процесів опідзолення, лесиважу та глеєелювіювання, для діагностики яких використовуються розрізнені діагностичні ознаки, що обумовлює генетичні та класифікаційні проблеми. Найбільш дискусійною є діагностика процесу лесиважу. Мета дослідження - встановлення морфологічних і хімічних діагностичних ознак лесиважу у профільно-диференційованих грунтах Передкарпаття. Методи - порівняльно-географічний, профільний, лабораторно-аналітичний. Об'єкт дослідження - профільно-диференційовані грунти Пригорганського Передкарпаття. В процесі польових морфологічних обстежень в межах I (e)m gl горизонту досліджуваних грунтів на поверхні валунів та гальки діагностовано аргілани білуватого або брудно-білуватого забарвлення потужністю до 1 см, які мають різку межу із контактною поверхнею. Гранулометричний склад аргілан важчий порівняно з горизонтом, в якому вони знаходяться, а вміст мулу на 24 % більший, що є діагностичною ознакою лесиважу. В аргіланах акумулюються півтораоксиди, лужні та лужноземельні елементи (Кх >> 1,0). Діагностичною ознакою лесиважу у профільно-диференційованих грунтах є рівномірний розподіл у межах профілю молярних співвідношень SiO2:R2O3 у мулистій фракції (3,01 - 3,04); акумуляція Fe2O3 та R2O3 в ілювіальній частині профілю порівняно з породою; додатні значення ЕАFe2O3, ЕАR2O3, ЕАt та ЕАm мулистої фракції в ілювіальній частині профілю; переважання мінералів монтморилонітової групи у межах усього профілю, що діагностується за співвідношенням SiO2:Al2O3 у мулистій фракції (3,73 - 3,78). Профільно-диференційовані грунти Передкарпаття формуються за рахунок сукупної дії різних грунтотворних процесів, а для їхньої діагностики доцільно використовувати сукупність морфологічних, хімічних, мінералогічних показників, що дозволить встановити особливості генези та класифікаційний статус.


Індекс рубрикатора НБУВ: П031

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського