РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000712437<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Монолатій І. 
До питання про характер (не)революційного руху на Східній Галичині в 1918 р. / І. Монолатій // Укр. іст. журн.. - 2019. - № 3. - С. 133-154. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Мета дослідження - аналіз особливостей історичного наративу Листопадовий зрив (Листопадовий чин) - національно-демократичної революції на західноукраїнських землях - не як революції в її класичному варіанті, а військового перевороту з елементами національно-визвольної боротьби західних українців восени 1918 р. Методологія дослідження спирається на принципи історизму, етнічної політології, системності, науковості, міждисциплінарності. Використано такі загальноісторичні методи: історіографічний аналіз, істерико-генетичний, термінологічний аналіз, компаративний, типологічний. Автор дотримувався методології інституціоналізації політичних акторів за умов політизації етнічностей. На основі історико-політологічного аналізу історіографічної спадщини передумов і творення Західноукраїнської Народної Республіки охарактеризовано події 31 жовтня - 1 листопада 1918 р. як різночитання й узагальнення їх безпосередніх учасників, з'ясовано чинники політичних та ідеологічних "пояснень" революційності "Листопадового зриву" в історіографії української діаспори XX ст. Висновки: твердження радянської та сучасної вітчизняної історіографій про "революційний характер" подій на Східній Галичині 1918 р., а отже Листопадову 1918 р. національно-демократичну революцію - досі дискусійне. Галицькі українці легальним чином проголосили Українську державу в межах Австро-Угорщини, очікували мирної передачі влади на Східній Галичині, а збройне повстання 31 жовтня - 1 листопада 1918 р. в геополітичних реаліях загострення польсько-українських взаємин стало досконаним фактом як військовий переворот. Унаслідок цього 1 листопада відбувся акт передачі державної влади у краї вповноваженим австро-угорського уряду Українській Національній Раді, а 13 листопада 1918 р. вона проголосила Західноукраїнську Народну Республіку. Витоки міфу про "революційний характер", "революцію" на Східній Галичині 1918 р. слід шукати у спробах "вписати" насправді неіснуючу "класову боротьбу" населення регіону у ширший контекст більшовицької й соціалістичної революції. Модифікація цього міфу відбулася за умов хрущовської "відлиги" 1957 р. у відомій статті історика О. Карпенка, згодом його трансформація 1993 р. обернулася "національно-демократичною революцією на західноукраїнських землях". Спогади безпосередніх творців Листопадового чину, джерела зовнішнього походження, а також тогочасна преса фактично не містять трактування досліджуваних подій саме як "революції", а лише - як "перевороту", "роззброєння" й т. д., що свідчить про їх мілітарний характер.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)61 + Т3(4УКР)616-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського