РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000711625<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Романський А. О. 
Квантово-механічні розрахунки атомної структури та електронної будови карбонатвмісних апатитів кальцію / А. О. Романський, Л. І. Карбівська, В. Л. Карбівський, О. Я. Кузнецова, В. В. Стоніс, А. П. Сорока // Наук. вісті НТУУ "КПІ". - 2019. - № 1. - С. 35-43. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Включення йона СО3<^>2- у структуру апатиту призводить до помітних змін хімічних та фізичних характеристик мінералу. За наявності карбонатних іонів істотно знижується швидкість росту кристала гідроксоапатиту, зменшується стійкість зубної емалі та кісток до кислот. У той же час концентрацією СО3<^>2- у кістковому апатиті контролюються форма та розмір нанокристалів цього мінералу, що є важливою умовою збереження нанорозмірних ефектів цих кристалів і, відповідно, відіграє важливу роль у процесах метаболізму в кістці. Теоретичне дослідження впливу включення йона СО3<^>2- у структуру апатиту на атомну структуру та електронну будову мінералу. Розрахунки в рамках теорії функціоналу щільності (DFT) у наближенні повнопотенціального методу (лінеаризованої) доповненої пласкої хвилі + локальні орбіталі ((linearized) augmented plane-wave + local orbitals, (L)APW) + lo) у рамках пакета Wien2k із використанням узагальненого градієнт ного наближення Пердю - Бурке - Ернцергофа для твердих тіл (PBEsol-GGA). В рамках теорії функціоналу щільності (DFT) розраховано координати атомів, довжини зв'язків, повні та парціальні щільності електронних станів апатитів Са10(РО4)6(ОН)2, Са10(РО4)6СО3, Са10(РО4)6ОН(СО3) 0,5, <$E roman {Ca sub 9 grad ( PO sub 4 ) sub 5 ( CO sub 3 ) ( OH ) sub 2}>. Досліджено вплив ізоморфного заміщення типу А і В на електронну будову апатитоподібних сполук. Проаналізовано зміни в атомній структурі апатиту при включеннях у його структуру йонів СО3<^>2- у позицію як аніона, так і фосфатного тетраедра. Проведено зіставлення розрахункових даних з експериментальними. Висновки: показано, що структура зайнятої частини валентних смуг (ВС) ізоморфнозаміщених апатитів кальцію обох типів зберігає виражений зонний характер із різною протяжністю окремих підсмуг. Виявлено дві розділені за енергією структурні області - верхню частину ВС та нижню частину ВС - субвалентні стани. Структура середньої частини ВС (області валентних станів з енергією від ~ 14 до 19 еВ) мало виражена. Основний внесок у формування головних особливостей верхньої частини ВС досліджуваних апатитів вносять гібридизовані s-, p- і частково d-електронні стани іонів кальцію та фосфору. Структура субвалентних станів визначається s-станами кисню, фосфору та частково металу. Підгратка кисневих тетраедрів є визначальною у формуванні форми та головних особливостей кривої повної густини електронних станів ізоморфнозаміщених апатитів кальцію. У випадку В-типу заміщень відбувається суттєве просторове спотворення карбонатного іона.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332.661.2 + В371.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16492 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського