РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710618<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Каширіна Я. О. 
Отримання та стабілізаційні властивості нанорозмірного силіцій (IV) оксиду, гідрофобізованого на 50 % / Я. О. Каширіна, О. С. Муратов, О. М. Мірошников, А. І. Маринін, Г. В. Сокольський // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2018. - 24, № 3. - С. 247-255. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Емульгатори є необхідною складовою приготування важливих харчових і косметичних емульсій. Серед них інтерес викликають тверді нанорозмірні емульгатори Пікерінга, а саме явище одержало назву стабілізації за Пікерінгом. Досліджено умови стабілізації харчових і косметичних емульсій за Пікерінгом на прикладах декількох модельних систем і перевірено можливості теоретичного передбачення умов найбільш ефективної стабілізації емульсій. Розглянуто модельні харчові та косметичні емульсії з введеними твердими наночастинками кремнезему, одержаних термічною обробкою гідрофобного кремнезему за різних режимів. Предмет дослідження - умови стабілізації емульсій твердими наночастинками за Пікерінгом. Пошук нового емульгатора відбувався з огляду на такі міркування: емульгатор має бути недорогим (оскільки за незначної своєї концентрації він надає суттєвий внесок у загальну собівартість готової продукції), доступним, нешкідливим та, зрозуміло, ефективно стабілізувати емульсійні системи, зменшуючи поверхневий натяг на межі поділу фаз рідина-рідина. Авторами було обрано гідрофобізований кремнезем, який є недорогим і доступним, виробляється в Україні (Oрисил М-200), і який попередньо термічно обробили з метою зменшення частки гідрофобних груп на поверхні та збільшення його стабілізувальної дії. Контроль ступеня гідрофобності поверхні виконували за допомогою методу дериватографії, а сам емульгатор одержувався прожарюванням вихідного гідрофобного кремнезему у муфельній печі за визначеної температури. Визначення розмірів вихідного й термообробленого зразку проводилося за методом динамічного розсіювання світла (Malvern Zetasizer Nano ZS). Встановлено, що оптимальна температура та час, за яких утворюється емульгатор з найкращою стабільністю готової емульсії, складає <$E600~symbol Р roman C> та 1 год відповідно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л812.9 + Л686

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського