РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710287<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кульчицький А. Д. 
Фотоіндукована анізотропія в смугах поглинання Ма+ -центра забарвлення кристалу SrCl2-K / А. Д. Кульчицький, І. Б. Пірко, В. М. Салапак, О. В. Семотюк // Наук. зап. / Укр. акад. друкарства. - 2018. - № 1. - С. 107-115. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Представлено спектри поглинання в області 400 - 800 нм кристалу SrCl2-K після опромінювання іонізуючою радіацією за температури 150 К. Спираючись на літературні дані, вказується на те, що смуги поглинання (СП) 444 нм, 535 нм та 760 нм зумовлені MA<^>+-центрами забарвлення. В цьому кристалі MA<^>+-центр - це система з двох аніонних вакансій (біля домішкового катіону К+ ), яка захопила один електрон. Проведені дослідження показали, що інтенсивна підсвітка в СП 444 нм, 535 нм руйнує MA<^>+-центри, тоді як СП 760 нм оптично неактивна. Встановлено, що при підсвітці зразків лінійно поляризованим світлом в одній смузі (оптично активній) поглинання виникає анізотропія (дихроїзм) не тільки в цій смузі, а й в інших смугах. Навіть в смузі 760 нм, в якій при безпосередній підсвітці фотоіндукована оптична анізотропія не спостерігається. Показано, що при підсвітці поляризованим світлом з електричним вектором E || [100] в короткохвильовій (444 нм) СП MA<^>+-центра забарвлення наводиться оптична анізотропія (дихроїзм) не тільки в цій смузі, але й у двох інших смугах: 535 нм та 760 нм. Причому в СП 535 нм анізотропія такого ж знаку, як і для СП 444 нм, а в СП 760 нм виникає анізотропія протилежного знаку та більша за абсолютною величиною. Якщо ж висвічування проводилось поляризованим світлом з Е || [110] в максимумі смуги 444 нм, то в СП 535 нм наводилась анізотропія протилежного знаку, а в довгохвильовій смузі 760 нм анізотропії не було. Результати оптичного висвічування лінійно поляризованим світлом в смузі 535 нм абсолютно аналогічні до результатів висвічування лінійно поляризованим світлом в смузі 444 нм. Використовуючи дипольну модель центра забарвлення та (раніше запропоновану) "Методику розрахунку співвідношень параметрів фотоіндукованої оптичної анізотропії кубічних кристалів", проведені теоретичні розрахунки таких співвідношень для кубічних кристалів з MA<^>+-центрами забарвлення. Результати теоретичних розрахунків якісно збігаються з експериментальними результатами. Це свідчить про правильність розвиненої методики розрахунку співвідношень параметрів фотоіндукованої оптичної анізотропії кубічних кристалів в різних СП однакових анізотропних центрів забарвлення. Тому запропонована методика може бути використана під час розгляду дипольних моделей інших центрів забарвлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: В374.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70173 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського