РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000709752<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Міщенко М. Д. 
Середній клас як об'єктивована ідеологема / М. Д. Міщенко // Укр. соціум. - 2019. - № 1. - С. 23-39. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено середній клас як соціальну спільноту. Проаналізовано роль ідеологічного дискурсу у формуванні конструкта середнього класу, зазначено, що різноманітні концепції середнього класу виконують "соціально-інженерну" функцію, формуючи соціальну спільноту "середній клас", подібно до того, як робітничий клас перетворився з "класу в собі" у "клас для себе", насамперед, під впливом соціалістичних ідеологій (саме у цьому сенсі автор розглядає середній клас як "об'єктивовану ідеологему"). Соціальна концепція може стати класоутворюючим чинником, якщо перетворюється на ідеологічну концепцію та "опускається" на рівень "повсякденної ідеології" та соціальної міфології. При формуванні конструкта середнього класу (і його позитивного іміджу) у масовій свідомості відіграли роль такі міфологеми стосовно його характеристик і суспільних функцій: "серединності", "поміркованості", "демократичності", "нормативності", "конструктивності", "прогресивності". Результати дослідження дозволяють стверджувати, що характеристики представників "ядра" середнього класу, представлені у масовій свідомості, у цілому відповідають стереотипам, сформованим у межах ліберальних ідеологічних концепцій, згідно з якими вони мають характеризуватися більш високим, ніж представники нижчого класу, рівнем соціальної активності, а також рівнем інтерналізації демократичних цінностей. Проте цим стереотипам суперечить той факт, що в українських реаліях представники "ядра" середнього класу та вищого класу частіше, ніж представники нижчого класу, залучені до корупційних практик. Це підтверджує існування закріпленої на рівні соціальних стереотипів "корупційної субкультури" українського суспільства, яка охоплює у тому числі й середній клас. Зроблено висновок, що у поведінкових практиках і груповій свідомості представників українського середнього класу мають місце суперечливі тенденції як відображення суперечностей розвитку сучасного українського суспільства. І будь-яка з цих тенденцій має шанс на реалізацію, що визначатиме у найближчому майбутньому соціальне обличчя середнього класу та його роль у суспільних змінах в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24215 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського