РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000708108<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Рибалка О. І. 
Генетичні основи нового напряму селекції оригінальних за якістю зерна класів пшениці (Triticum aestivum L.) і тритикале (х Triticosecale Wittmack) / О. І. Рибалка, В. В. Моргун, Б. В. Моргун, С. С. Поліщук // Физиология растений и генетика. - 2019. - 51, № 3. - С. 207-240. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

В Україні м'яка пшениця Triticum aestivum L. представлена одним технологічним класом - твердозерною червонозерною хлібопекарською пшеницею (Hard Red Wheat), що не відповідає вимогам технологій виробництва та якості борошняних харчових продуктів, кожен з яких потребує сировини певної якості. Культура тритикале в Україні взагалі не має чітко визначеної ніші технологічного використання. Особливо важливим у формуванні якості зерна є його твердість, що слугує класоутворювальною характеристикою. Для створення нових за якістю зерна класів пшениці автори впровадили у селекційну практику широкий генетичний ресурс: матеріал від віддалених схрещувань пшениці з гексаплоїдними амфіплоїдами-синтетиками, генетичні системи що впливають на твердість і колір зерна, вміст білка, його якість, фізичні, хімічні, реологічні властивості крохмшго і тіста, хлібопекарські властивості борошна. В дослідженні селекційного матеріалу пшениці і тритикале з різною твердістю зерна виявлено високу позитивну корелятивну залежність між твердістю зерна і виходом крупи за жорнового помелу. У групі білозерних зразків пшениці виділено селекційні лінії з високою (до +40 одиниць приладу Inframatic 8611) і низькою (до -58) твердістю зерна. Найліпші за якістю пластівці одержано з екстрам'якозерного білозерного матеріалу селекційних ліній пшениці й екстрам'якозерних ліній тритикале. Крупу найвищої якості одержано із зерна ліній пшениці з максимально високою твердістю зерна. Селекційні лінії тритикале мали низьку твердість зерна в негативному діапазоні від 0 до -45 одиниць приладу Inframatic 8611. Серед ліній тритикале спостерігали пряму позитивну залежність між твердістю зерна і виходом крупи за жорнового помелу. Незважаючи на низьку твердість зерна, серед матеріалу тритикале виявлено лінії з доволі високим виходом крупи (до 89 %). Між показниками твердості зерна, характеристиками хлібопекарської якості та індексом седиментації SDS-30K борошна пшениці існує пряма позитивна залежність. Спостережено сильний позитивний вплив гена Gpc-B1 та екстраекспресії субодиниць високомолеулярних глютенінів Glu-Alx2<^>*, Glu-D1x5 на твердість зерна, вміст білка в зерні та його якість. У дослідах вивчено круп'яні характеристики зразків пшениці з різним кольором зерна: червоним, білим, чорни і голубим. На основі одержаних даних обгрунтовано новий напрям селекції пшениці і тритикале круп'яного (крупи, пластівці) використання.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського