РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000708101<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Рибалка О. І. 
Зниження вмісту фітатів як засіб біофортифікації ячменю за мінеральним складом зерна / О. І. Рибалка, В. В. Швартау, С. С. Поліщук, Б. В. Моргун // Физиология растений и генетика. - 2019. - 51, № 2. - С. 95-113. - Бібліогр.: 59 назв. - укp.

Ключовий для організму тварин і людини мінерал фосфор у зерні злаків і бобових культур на дві третини (~ 65 - 85 %) загального вмісту зв'язаний у формі фітинової кислоти (фітатів) і недоступний для засвоєння. Незасвоєний органічний фосфор у формі фітатів, що виводиться з організму з фекаліями, створює екологічну проблему, передусім погіршує якість питної води. Наведено літературні дані щодо створення генотипів основних зернових культур і, зокрема, ячменю із генетично контрольованим низьким вмістом у зерні цієї речовини. На культурі ячменю наразі відомо понад 20 мутантів із низьким вмістом у зерні фітатів, які репрезентують щонайменше 6 різних 1pa-локусів, кожен з яких по-різному впливає на вміст у зерні органічного та мінерального фосфору. Показано, що селекція 1pa-сортів цієї культури потребує неодмінного використання спеціальних лабораторних методів контролю 1pa-мутацій та оцінювання їх ефектів у селекційних популяціях. Одержані дані підтвердили, що 1pa-мутантні лінії навіть без попереднього селекційного добору суттєво не поступаються лініям з алелями дикого типу. Продемонстровано, що створення зернових злаків з низьким вмістом у зерні фітатів відкриває принципово інші можливості виробництва високоякісного м'яса разом зі зниженням забруднення навколишнього середовища фосфатами. На підставі аналізу літературних джерел, в яких викладено результати досліджень із годівлі тварин різних видів раціонами кормів з низькофітатним і звичайним ячменем, встановлено, що ефективність утилізації фосфору низькофітатного ячменю у порівнянні зі звичайним значно вища. Крім того, згодовування тваринам низькофітатного ячменю сприяє зниженню викидів у навколишнє середовище неутилізованих фосфатів із фекаліями, поліпшує утилізацію мультивалентних катіонів у кормах. Показано, що створення сортів низькофітатного ячменю на основі 1pa-мутацій надає змогу суттєво поліпшити ефективність засвоєння (біодоступність) фосфору із зерна ячменю людиною і тваринами та знизити шкідливе навантаження навколишнього середовища фосфатами.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.7-27

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського