РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000702822<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Косаківська І. В. 
Вплив екзогенної абсцизової кислоти на проростання зернівок і морфометричні показники проростків споріднених видів пшениць Triticum aestivum L. та Triticum spelta L. / І. В. Косаківська, В. А. Васюк, Л. В. Войтенко // Физиология растений и генетика. - 2019. - 51, № 1. - С. 55-66. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

За лабораторних умов виявлено гальмівний ефект екзогенної абсцизової кислоти (АБК) на проростання зернівок споріднених видів пшениць Triticum aestivum L. та Triticum spelta L. Гормон у концентрації 10<^>-5 і 10<^>-6 М суттєво гальмував проростання зернівок озимої пшениці сорту Подолянка. Через 24 год кількість зернівок із чітко вираженим зародковим коренем та захищеною колеоптилем плюмулою в дослідних рослин була вдвічі меншою, ніж у контролі. За інкубації на 10<^>-7 М кількість пророслих зернівок наближалась до контрольного показника і дорівнювала 48 %. Схожість зернівок плівчастого виду T. spelta сорту Франкенкорн, який розглядається як один з імовірних диких попередників м'якої пшениці, була вищою. Наявність луски позитивно впливала на проростання зернівок. Через 24 год кількість зернівок із чітко вираженим зародковим коренем і захищеною колеоптилем плюмулою змінювалась у межах 65 - 81 %, а гальмівний ефект спостерігався після інкубації на 10<^>-5 М розчині АБК. Виявлено неспецифічні та специфічні риси в реакції проростків T. spelta і T. aestivum на дію екзогенної АБК. Так, зміни довжини органів надземної частини та коренів зафіксовано для обох видів пшениць за вирощування зернівок на розчинах усіх концентрацій АБК. Проте ріст і розвиток проростків T. spelta за інкубації зернівок на розчинах АБК на другу та третю добу пригнічувались, натомість T. aestivum - посилювались. Зміни морфометричних показників проростків обох видів пшениць за інкубації зернівок на 10<^>-6 М розчині АБК наближались до контрольних. Суттєво відрізнялись види пшениць за нагромадженням маси проростків: в озимої пшениці вона збільшувалась у разі інкубації на 10<^>-6 та 10<^>-7 М розчинах АБК, тоді як у спельти - частково зменшувалась. Найбільший гальмівний ефект спостерігався через 72 год інкубації на 10<^>-5 М розчині АБК. Обговорено можливість використання екзогенної АБК для праймування зернівок з метою підвищення їх стресостійкості.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-27

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського