РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000699686<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чабанюк В. С. 
Нові пошуки у розвитку мовної парадигми картографії: мова та знання / В. С. Чабанюк // Укр. геогр. журн.. - 2018. - № 4. - С. 59-69. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета роботи - активізація сучасних досліджень щодо Мови карти. Переважно для цифрових топографічних та аналогових повних карт такі дослідження виконано у минулому столітті. Сучасність потребує переосмислення і розвитку Мови карти для актуальних нині теоретичних і практичних застосувань здебільшого у контексті просторових систем і їх підмножини - Атласних інформаційних систем (АтІС). У цьому контексті у роботі розглянуто сучасні проблеми і перспективи системи "мова - знання", яка є однією з систем суперсистеми "мова - знання - влада". Як методологію використано Концептуальний каркас АтІС і Реляційної картографії, а також досягнення Базованої на моделях інженерії (БМі). Доведено, що розглянуті у минулому столітті карти і відповідні їм Мови карти представляються моделями і мовами БМІ найнижчих ієрархічних ярусів. Кожна така мова визначається відповідною метамоделлю (мета-картою). Модель (карта), метамодель (мета-карта) і мова (Мова карти) знаходяться у стійких відношеннях і належать також до найнижчих страт Реляційної картографії. Відношення між елементами сусідніх страт є епістемологічним - вища страта містить більше знань про карту. Сучасні інформаційні системи описуються чотирма ієрархічними ярусами БМІ. Така сама ієрархія побудована для карти - мета<^>1-карти - мета<^>2-карти - мета<^>3-карти. Ці елементи належать до відповідних страт Реляційної картографії. Показано також, що ієрархії мета<^>n-карт, де n = 1, 2, 3, відповідає ієрархія Мова карти - Мова мета<^>1-карти - Мова мета<^>2-карти. Описана вертикальна ієрархія сучасної Мови карти називається (неповним) варіантом її деконструції. Відзначено, що елементи результатів деконструкції тісно пов'язані між собою. Вивчення елементів деконструкції та відношень між ними надасть змогу говорити про теоретичний або керований розвиток картографії та мов карти. Інакше доведеться погодитися, що розвиток картографії та мов карти є суто емпіричним або ж випадковим.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д17

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14560 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського