РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000686691<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Вирський Д. 
Початковий дискурс про козаків: творення образу українського козацтва в Речі Посполитій 1560 - 1570-х рр. / Д. Вирський // Укр. іст. журн.. - 2018. - № 2. - С. 20-40. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано "початковий" дискурс (формування наративного образу) про українське козацтво, творчість у цьому напрямі інтелектуалів покоління Люблінської унії 1569 р. та пізніше. Розглянуто характеристики козаків із тогочасних творів. Зауважено інтеграцію образів подільського (легкокінно-татаризованого) та запорізького (піхотно-піратського й уходницького) козацтва, як і загальний оптимізм міркувань про козаччину авторів 1560 - 1570-х рр. Загалом цілий "козацький сюжет" початково був здебільшого прив'язаний до Поділля, і надалі ця подільська призма стала дуже важливою для сприйняття-освоєння образу козаччини історіографією Речі Посполитої (наприклад, перенесення на Запоріжжя русько-подільського образу "військової школи" чи сприйняття козацтва як явища відносно невеликого формату). Були навіть вагання щодо поширення терміна "козаки" на запорожців-"низовців". Узагалі поняття "за-порогу" та "низу" підходили для акцентування на маргінальності козаччини в річпосполитському суспільстві й на ваганнях Вітчизни щодо визнання, спорідненості з цими своїми занадто орієнталізованими, "потатареними" дітьми. Тож автори, які почали вдивлятися в деталі, були схильні шукати "екзотику" - і знайшли її передусім у козацькому море- та річкоплавстві. Козак-пірат - це нова риска образу низовця з кінця 1570-х рр. (причому вельми респектабельна для європейця доби Великих географічних відкриттів і морських мандрівок). Вона акцентувала на новизні феномену (козаки - це "відповідь" Сигізмунда Августа на турецьких берберів-піратів Сулеймана Пишного). Утім "великолитовська реакція" (М. Стрийковський та ін.) лобіювала представлення козацтва як явища "одвічного" для литовсько-руського суспільства (козаки - це рід легкоозброєного вояцтва, органічна частина збройних сил Великого князівства Литовського).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)510

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського