РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000683968<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мудрак Р. П. 
Агроінфляція та індекс споживчих цін на продовольчі товари: порівняльний аналіз "Україна - ЄС" / Р. П. Мудрак, В. В. Лагодієнко // Економіка України. - 2018. - № 1. - С. 28-39. - укp.

Однією з фундаментальних умов продовольчої безпеки є достатній рівень економічної доступності продовольства, тому з'ясування причин зростання споживчих продовольчих цін є актуальною науково-дослідною проблемою. З огляду на це, мета - визначити ступінь та причини впливу індексу цін сільськогосподарської продукції на індекс споживчих цін продовольчих товарів на основі порівняння досліджуваних явищ в Україні та ЄС. Зроблено такі висновки: частина українських домогосподарств перебуває у стані продовольчої небезпеки через надмірні витрати на купівлю продовольства, однією з головних причин чого є постійне зростання цін на продовольчі товари; за останніх 20 років в Україні ціни на продовольчі товари зросли у 11,8 раза, на сільськогосподарську продукцію - у 23,5 раза, в ЄС - відповідно, на 45 і 32 %; головним джерелом інфляційних імпульсів на українському ринку продовольства є агроінфляція у тваринницькому секторі сільського господарства; в Україні помітно викривлена галузева структура сільськогосподарського виробництва - частка тваринницьких галузей становить лише 31,5 %, що на 12,3 п. п. менше, ніж в ЄС. Це - головна причина дефіциту продовольчих товарів тваринного походження; в ЄС на 1 особу виробляється на 40 % більше всіх видів м'яса і на 21,5 % - молока, ніж в Україні; на відміну від України, в ЄС виробництво і споживання продовольства, зокрема тваринного походження, має порівняно високий рівень стабільності; в Україні експортно-імпортні операції з продовольством тваринного походження мають на меті забезпечення вузькокорпоративних інтересів безвідносно до національних; на відміну від ЄС, в Україні у тваринництві понад 99 % господарюючих суб'єктів - це малі організаційні форми, які утримують менш як 5 голів худоби. Такі господарства мають порівняно вищі витрати виробництва; причиною агроінфляції та зростання індексу споживчих цін продовольчих товарів в Україні є відсутність компенсаторів витрат виробництва у вигляді бюджетних субсидій.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)421.51-861

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28099 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського