РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000659302<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Цветкова Т. А. 
Сейсмическая визуализация плюмов и сверхглубинных флюидов в мантии под территорией Украины / Т. А. Цветкова, И. В. Бугаенко, Л. Н. Заец // Геофиз. журн.. - 2017. - 39, № 4. - С. 42-54. - Библиогр.: 51 назв. - рус.

Згідно з тривимірною P-швидкісною моделлю мантії під Євразією, одержаною за допомогою методу тейлорового наближення, проведено сейсмічну візуалізацію прояву мантійних плюмів і надглибинних флюїдних процесів. Як вихідні дані використано часи перших вступів P-хвилі згідно з бюлетенями ISC за період 1964 - 2006 рр. Зону дослідження визначено в інтервалі (<$E45~-~50 symbol Р> пн.ш.) x (<$E23~-~48 symbol Р> сх.д.) до глибини 2500 км, в інтервалі <$E51~-~55 symbol Р> пн.ш.) x (<$E23~-~48 symbol Р> сх.д.) до глибини 1700 км відповідно до використаної системи спостережень і охоплює мантію під Сарматією (у тому числі територією України) та її облямування. Визначено флюїдний домен як зону поширення низькошвидкісних неоднорідностей з нижньої та середньої мантії у верхню і розтікання по латералі верхнього завершення її центральної частини. Центральну, низькошвидкісну частину флюїдного домену визначено як плюм, тобто флюїдний домен є зоною, пов'язаною зі слідами проходження плюма. Мантія під територією України зазнає впливу Північноазовського, Волино-Оршанського і Центрально-Чорноморського плюмів та зон їх розтікання (флюїдних доменів). Верхня мантія над центральною частиною як Північноазовського (до глибини 525 км), так і Волино-Оршанського флюїдного домену (до глибини 300 км) є високошвидкісною. З огляду на відсутність проявів виходів центральної зони флюїдного домену з нижньої мантії та наявність високошвидкісної верхньої мантії, можна очікувати, що обидві зазначені центральні зони, що пов'язані з проявом плюмів, перебувають на стадії загасання. Центральні зони обох флюїдних доменів належать до зон зчленування тектонічних структур: Північноазовський приурочений до зчленування Хоперського мегаблока Воронезького кристалічного масиву і Донбасу, Волино-Оршанський - до зчленування Курського мегаблока Воронезького кристалічного масиву, Оршанської западини (Волино-Оршанський авлакоген) і північно-західної частини Дніпрово-Донецької западини. У зоні розтікання як Північноазовського, так і Волино-Оршанського флюїдного домену виділено 12 надглибинних флюїдів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського