РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000637824<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Калько М. І. 
Аспектологія українського дієслова: eventiva tantum / М. І. Калько // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2015. - № 7. - С. 115-123. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

На матеріалі українського дієслова репрезентовано один із аспектів вияву тісної взаємодії експліцитних та імпліцитних складників динамічної багаторівневої моделі категорії аспектуальності - визначальний вплив аспектуально релевантного класу, до якого належить дієслівна лексема, на її видову поведінку. Для аналізу обрано лексичний масив eventiva tantum, який наповнюють дієслова, що належать до аспектуального класу подійників, або евентивів, що означають миттєву подію, зокрема і несподівану, непередбачувану, а також таку, що є негативним наслідком надмірного захоплення процесом чи недогляду. Визначено основні риси аспектуальної поведінки евентивів: тривіальне видове партнерство: як перфектив, так і імперфектив мають подійне значення; обмеженість акціонального партнерства: для деяких імперфективів можливий лише дистрибутив; відсутність прогресивної функції. Виявлено специфіку видового партнерства: як і термінативи, евентиви належать до парновидових дієслів, але їх парновидовість має інший характер: термінативне партнерство як у мовному, так і в когнітивному аспекті є гетерогенним: імперфективи означають подієспрямований процес, а перфективи - подію як неодмінне його завершення, повну реалізацію стосовно своєї внутрішньої межі. Евентивне ж партнерство в мовному плані є гетерогенним, а в когнітивному - гомогенним: як перфективи, так і імперфективи позначають подію. Установлено закономірності та типи аспектуальної полікатегорійності, притаманної досліджуваному масивові дієслів; типологізовано евентивні ситуації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-212.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського