РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000630138<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чорний С. Г. 
Трансформація протидефляційної стійкості грунту в контексті сучасних змін клімату / С. Г. Чорний, О. М. Хотиненко, А. В. Волошенюк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2015. - Вип. 83. - С. 49-54. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Мета дослідження - визначення змін стійкості грунту до дефляції за умов сучасних змін клімату. У модельному лабораторному досліді вивчено зміни в агрегатному складі чорнозему південного важкосуглинкового, викликані дією штучного заморожування та розтавання грунтової маси. За даними метеостанції Асканія - Нова визначено характер багаторічної динаміки середніх зимових температур і переходів температури повітря через 0 oC на території Лівобережного Південного Степу. В результаті експерименту встановлено, що під дією значних коливань температури відбувається інтенсивне руйнування вітротривких структурних агрегатів грунту. Зокрема, за вихідного вмісту дефляційно вразливих агрегатів 38,6 %, під дією вже 30-ти циклів "заморожування - танення" спостерігали його зростання до 50 %. Аналізуючи результати багаторічних спостережень констатовано, що в останні десятиріччя існує стала тенденція до підвищення температури повітря в зимовий період, що супроводжується змінами в кількості переходів температури повітря та грунту через 0 oC і зменшенням (особливо після 2000 р.) кількості циклів "замерзання - танення" поверхневого шару грунту. Якщо в середині 1970-х років кількість таких переходів досягала 125 - 130 протягом зимового періоду, то на початку XXI - лише 90. Висловлено припущення, що такі зміни мають сприяти полікращенню структурного стану грунту навесні та зростання, таким чином, стійкості грунту до дефляції, тобто, до зменшення небезпеки вітрової ерозії.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.17-2 + П064.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського