РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000627607<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чикун Н. 
Сорбція йонів важких металів технічними лігнінами / Н. Чикун, О. Севастьянова, Б. Пасальський // Товари і ринки. - 2016. - № 1. - С. 235-243. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

У деяких галузях виробництва, наприклад, гальванічне одержання металів, видобуток корисних копалин, шкіряне виробництво тощо, відходи забруднюють водойми металами, що є серйозною екологічною проблемою. Важкі метали не піддаються біологічному розкладанню й накопичуються в живих організмах. Саме тому вкрай необхідні економічно ефективні сорбенти для очищення водойм від таких відходів. Гідролізний лігнін - побічний продукт кислотного гідролізу деревини та відходів сільського господарства при одержанні сахаридів і їх похідних (ксиліту і фурфуролу) та етанолу. Він характеризується щільнішою структурою, має меншу кількість карбонільних і гідроксильних груп порівняно з технічними лігнінами. Останні одержують у вигляді відходів побічних продуктів при обробці дерева й інших видів біомаси з метою одержання целюлози або інших продуктів. Провідним промисловим процесом одержання целюлози є крафт-процес, у результаті якого виділяють крафт-лігнін. Мета роботи - дослідити сорбційні властивості лігнінів залежно від їх способу одержання і складу до йонів важких металів (Fe<^>3+, Cu<^>2+). Дослідження проведено з чотирма типами лігнінів: OS-лігнін, одержаний із дерев хвойних порід із використанням технології, в основі якої - екстракція водним етанолом, в присутності сульфатної кислоти як каталізатора; KS-лігнін - із дерев хвойних порід за унікальною технологією LignoBoost (Innventia AB, Stockholm, Sweden); AldS-лігнін - із дерев хвойних порід, наданий Sigma-Aldrich (Швеція); ентегнін-ентеросорбент, основою якого є гідролізний лігнін (75 %) з добавкою картопляного крохмалю та кальцію стеарату. Дослідження сорбції йонів Fe<^>3+, Cu<^>2+ проведено з розчинів солей методами спектрофотометрії та йодометрії відповідно. Елементний аналіз (C, H, N і S) досліджено на хроматографічному аналізаторі Flash EA 1112. Cередньочислові та середньовагові молекулярні маси (Mw, Mn), індекс полідисперсності (PDi) технічних лігнінів визначено гель-проникаючою хроматографією. Кількість функціональних груп (гідроксильних і карбоксильних) у лігніні - методом ЯМР <$E nothing sup 31 roman P>. Висновки: результати дослідження показують, що крафт-лігніни (KS, AldS), які містять більшу кількість полярних груп (ОНаліф., ОНфен. і карбоксильних груп), мають вищу сорбційну здатність, ніж OS і гідролізний лігнін. Це свідчить про те, що сорбція важких металів обумовлена не тільки просторовою структурою лігнінів (які є тривимірними, зшитими, ароматичними вуглеводними полімерами), а й наявністю різних полярних функціональних груп у технічних лігнінах. Вищий вміст аліфатичних гідроксильних груп у структурі лігніну відіграє вагому роль у процесі сорбції. Оскільки лігнінові сорбенти є природними продуктами, їх можна легко утилізувати після використання та спалювання, як зольні залишки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25522 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського