РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000623288<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Матюха Л. Ф. 
Профілактика розвитку артеріальної гіпертензії у підлітків з наявними факторами ризику в умовах сільської амбулаторії / Л. Ф. Матюха, Н. В. Орловська, Т. М. Бухановська // Сімейна медицина. - 2016. - № 4. - С. 60-66. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета дослідження - визначення частоти та впливу факторів ризику у дітей підліткового віку сільської місцевості на можливість розвитку артеріальної гіпертензії (АГ) та розроблення рекомендацій щодо її профілактики для сімейного лікаря. Проведено когортне дослідження 214-ти дітей віком 12 - 17 років, які навчаються у Хотівському навчально-виховному комплексі "Загальноосвітня школа I - III ступенів - гімназія" Київської області з метою виявлення у них підвищених цифр артеріального тиску (АТ) та впливу факторів ризику на розвиток АГ у майбутньому. Проведено соціологічне опитування щодо наявних факторів ризику розвитку серцево-судинної патології, вимірювання зросту та маси тіла з подальшим розрахунком індексу маси тіла (ІМТ), пробу Руф'є для оцінювання фізичної працездатності, офісне вимірювання АТ, електрокардіографію (ЕКГ), добове моніторування артеріального тиску (ДМАТ) та офтальмоскопію. Прегіпертензію виявлено у 29-ти осіб, що становило 13,6 +- 2,3 % респондентів, АГ діагностовано у 25-ти (11,6 +- 2,2 %) осіб. АГ у 2,5 разу частіше виявляли серед хлопчиків у порівнянні з дівчатками (8,3+- 1,9 та 3,3 +- 1,5 % відповідно). Більшість респондентів з АГ - діти віком 14 років. Найбільш частими скаргами респондентів були: порушення сну (59,3 +- 3,6 %), задишка у разі фізичного навантаження (57,0 +- 3,4 %), головний біль (41,1 +- 3,4 %), швидка втомлюваність (21,0 +- 2,8 %). Достовірними виявилися наступні фактори ризику: стать, спадковий фактор за АГ та поєднання з ЦД, ІМ, ГПМК, куріння респондентів, куріння батьків, збільшене вживання продуктів, які містили надлишок кухонної солі, недостатнє вживання овочів та фруктів (<< 200 г/добу або не щоденне їх вживання), вживання енергетиків, малорухливий спосіб життя, низька фізична активність, зміни маси тіла (надмірна вага та дефіцит маси тіла). Висновки: частота АГ у сільській популяції дітей склала 11,6 %, серед хлопчиків - 8,3 % , серед дівчаток - 3,3 %. Основними факторами ризику розвитку АГ виявилися надлишкова або недостатня маса тіла, спадкова обтяженість за АГ, куріння батьків, гіподинамія у дітей. Встановлено, що абсолютний ризик розвитку АГ у майбутньому серед курців був вищий на 40 %, у дітей, батьки яких курили, - на 10 %, у респондентів із задишкою - на 20 %, у дітей з дефіцитом маси тіла - на 20 %, з надмірною масою тіла на 30 %, зі змінами очного дна - 30 %, дітей із синусовою тахікардією - на 20 %, з поодинокою суправентрикулярною екстрасистолією або синусовою аритмією - на 40 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410.030

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22874 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського