РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000608994<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лобачова І. В. 
Морфологія яєчників овець у різні місяці року / І. В. Лобачова // Біологія тварин. - 2016. - 18, № 1. - С. 77-86. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Морфологію яєчників свійських овець (Ovis aries) асканійської тонкорунної породи у різні місяці року вивчали 2-ма дослідами. У першому (1999 - 2013 рр.) визначено границі статевого сезону, для чого постмортально або лапароскопічно оглянуто яєчники 145 вівцематок. Оцінено діаметр найбільшого фолікула, наявність жовтих тіл та проліферації у поверхневому шарі яєчників. Дані групували та обчислювали відповідно до календарного місяця огляду. В другому досліді відслідковували зміну морфології яєчників у перехідний від анеструсу до статевого сезону період, для чого 10 вівцематок тієї ж отари, починаючи з 6 липня і до виявлення типового жовтого тіла, піддавали щотижневому лапароскопічному огляду. У період з вересня по березень частка тварин, на яєчниках яких виявляли жовті тіла, коливалась у межах 67 - 100 %. У квітні жовтих тіл не спостережено, а у травні, червні та липні їх виявлено у 2,6, 11,8 і 11,1 % тварин. Відмічено посилення проліферації у поверхневому шарі у квітні - травні, серпні і жовтні. Помітне збільшення діаметру найбільшого фолікула відбувалося у квітні та вересні. Сезонна різниця простежувалася за морфологією клітин зародкового епітелію яєчників - в анестральних тварин ці клітини були пласкими, у липні набували кубічної форми, а у серпні у більшості тварин ставали стовпчастими та демонстрували наявність війок. У перехідний до статевого сезону період спостережено характерну зміну у поверхневому шарі, зокрема з середини червня поверхня яєчників у більшості тварин ставала щільною та білуватою і переважно зберігалася такою до кінця липня - початку серпня. З середини липня - початку серпня на поверхні з'являлися дрібні (менш 0,5 мм) білі плямки. До середини серпня кількість таких утворень зменшувалась, але серед них зростала частка плямок зі збільшеним (до 2 мм) діаметром і з'являлись плямки у вигляді дрібних бубликів. Поява плямок у більшості тварин передувала посиленню проліферації у поверхневому шарі яєчників. У кінці серпня плямки зазвичай зникали. За даними дослідів зроблено висновок, що анестральний період в овець асканійської тонкорунної породи припадає на квітень - липень. Припущено, що утворення білих плямок в кінці анестрального періоду є складовою послідовності відновлення циклічності статевої активності овець і пов'язане із лютеїнізацією преантральних і дрібних антральних фолікулів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-273.96

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського