РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000603543<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Горбулінська О. 
Вплив якона (Smallanthus sonchifolius Poepp. and Endl.) на клітини крові щурів за умов експериментального цукрового діабету / О. Горбулінська, М. Хохла, Г. Гачкова, Л. Міщенко, Р. Вільданова, О. Шульга, Н. Сибірна // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2016. - Вип. 71. - С. 31-42. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Якон (Smallanthus sonchifolius Poepp. and Endl.) - багаторічна рослина родини айстрових. Традиційно вирощують у північних і центральних Андах від Колумбії до північної Аргентини. Нещодавно якон було інтродуковано в Україні та досліджено в ньому вміст фруктоолігосахаридів (ФОС) і фенольних сполук. Показано, що листки якона містять значну кількість фенольних сполук (протокатехова, хлорогенова, кавова, ферулова (сліди) та розмаринова кислоти), а також багаті на сесквітерпеновий лактон - енгідрин і смалантадітерпенові кислоти A, B, C, D. Кореневі бульби якона містять фенольні сполуки, переважну частку яких становить хлорогенова та кавова кислоти. Вони є багатими на незамінну амінокислоту триптофан. Головною цінністю кореневих бульб якона як джерела біологічно активних речовин є те, що вони у своєму складі містять ФОС. Зокрема, було показано, що вміст інуліну сягає 60 %, він легко засвоюється організмом. Наведено дані про вплив водних екстрактів листя і коренів та суспензій порошку кореневих бульб якона на стан системи еритрону щурів за умов експериментального цукрового діабету (ЕЦД). У результаті проведених досліджень показано виражений гіпоглікемічний ефект листя та кореневих бульб якона у вигляді як екстрактів, так і суспензій. Патогенез цукрового діабету супроводжується суттєвою зміною фізичних, біохімічних і морфофункціональних властивостей еритроцитів. Застосування досліджуваних екстрактів і суспензій за умов ЕЦД має позитивний коригуючий ефект на систему еритрону, зумовлюючи зменшення кількості та добової продукції ретикулоцитів і зростання стійкості мембран еритроцитів до дії кислотного гемолітика. Поєднання гіпоглікемічного ефекту і нормалізуючого впливу на показники периферичної крові екстрактів та суспензій якона є підставою для рекомендації цієї рослини як основи для створення препаратів комплексної терапії ускладнень ЦД.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського