РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000598361<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Rosalovsky V. P. 
Biochemical and haematological changes in peripheral blood of rats exposed to chlorpyrifos: protective effect of vitamins A and E combination = Зміни біохімічних і гематологічних показників периферичної крові щурів за дії хлорпірифосу: захисний вплив вітамінів А та Е / V. P. Rosalovsky, S. V. Grabovska, Yu. T. Salyha // Біол. студії. - 2015. - 9, № 3/4. - С. 57-68. - Бібліогр.: 28 назв. - англ.

Хлорпірифос є високотоксичною фосфорорганічною сполукою. Він залишається одним з найбільш поширених інсектицидів. Основний механізм його токсичності пов'язаний з інгібуванням холінестерази. Поряд із антихолінестеразними механізмами хлорпірифос може чинити вплив через інші біохімічні механізми, зокрема, через порушення про- і антиоксидантний баланс викликати генерацію вільних радикалів та спричиняти оксидаційний стрес. Ми вивчили дію вітамінів А і Е на основні гематологічні та біохімічні параметри периферичної крові щурів через годин 12 після одноразової інтоксикації хлорпірифосом. Введення хлорпірифосу у дозі 70 мг/кг спричиняло зниження загальної кількості еритроцитів, тромбоцитів і загального вмісту гемоглобіну. Ми виявили зниження стійкості еритроцитів периферичної крові до кислотного гемолізу у щурів інтоксикованих хлорпірифосом. Отруєння хлорпірифосом спричиняє зростання кількості продуктів перекисного окислення ліпідів: гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів. Введення вітамінів А і Е при інтоксикації спричиняє нівелюючий ефект на формування продуктів перекисного окислення ліпідів. У разі інтоксикації хлорпірифосом активність каталази зростала, тоді як активність супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази і вміст відновленого глутатіону знижувались. Виявлено, що поєднання вітамінів А і Е викликає коригувальний вплив на кількість тромбоцитів, вміст гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів у периферичній крові щурів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.2-642:Г275 + Р419.46-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського