РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000527058<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Коновал Н. М. 
Петрологія гранітоїдів кіровоградського та новоукраїнського комплексів (Центральна частина Українського щита) : автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.08 / Н. М. Коновал; НАН України, Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка. - К., 2012. - 20 c. - укp.

Викладено результати дослідження гранітоїдів кіровоградського та новоукраїнського комплексів, що розташовані в Інгульському мегаблоці в центральній частині Українського щита. Ці граніти є різними за глибиною формування і формаційною належністю. Кіровоградські належать до апопелітових (за критеріями І. Б. Щербакова), а новоукраїнські представляють собою інтрузивні чарнокітоїди, які асоціюють з габроїдами і монцонітами. Встановлено, що значна частина кіровоградських гранітів є алохтонними. В крупних зернах плагіоклазу виявлено антипертитові вростки ортоклазу, а значна частина біотитів відзначається підвищеним вмістом титану (до 3,9% Ті02). За результатами досліджень вперше показано, що у новоукраїнських гранітах чітко виявлено залізистий тренд еволюції, подібний до такого в багатьох диференційованих інтрузіях, а також в анортозит-рапаківігранітних плутонах. Згідно з реакційним принципом, в залізистій області системи Fe2SiO4 - Mg2SiO4 - SiO2 кристалізація ортопіроксену (евліту) закінчується і замість нього утворюється фаяліт. Це простежується в природніх габро-монцоніт-гранітних асоціаціях (наприклад, в Коростенському і Корсунь- Новомиргородському плутонах). Тобто в гранітних системах з крайньо залізистими фаялітами сильнозалізистий ортопіроксен не кристалізується взагалі або ж його залізистість не піднімається вище 85 - 90 %, тобто він може бути евлітового складу, як це спостерігається в деяких чарнокітах Новоукраїнського масиву або Хлібодарівського масиву Приазов'я. Кіровоградські та новоукраїнські граніти виявляють чітку металогенічну спеціалізацію, перш за все, на літій. Слюди цих гранітів і самі граніти характеризуються підвищеним вмістом літію. Магми, з яких формувалися кіровоградські та новоукраїнські граніти, могли бути родоначальними для родовищ літієвих пегматитів (Надія, Полохівка, Станкувате).


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342(45УКР)16-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА394210 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського