РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000178962<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мішалов В. Г. 
Стан гемодинаміки каротидних артерій у хворих з хронічною ішемією нижніх кінцівок у поєднанні з атеросклеротичним ураженням екстракраніальних судин / В. Г. Мішалов, Ю. І. Кошевський, В. А. Черняк, П. П. Мінченко // Серце і судини. - 2005. - № 4. - С. 71-75. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Зазначено, що понад 40 % пацієнтів з атеросклеротичним ураженням (АСУ) артерій нижніх кінцівок мають супутнє ураження брахіоцефальних артерій (БЦА). АСУ БЦА є однією з найбільш частих причин ішемічних порушень головного мозку (ГМ). Мета роботи - визначення показників гемодинаміки ГМ у хворих з хронічною ішемією нижніх кінцівок (ХІНК) та АСУ БЦА та доцільності їх оцінки під час встановлення показань щодо проведення каротидної ендартеректомії у цієї категорії хворих. За період з 2000 до 2005 рр. проведено оцінку стану кровоплину у БЦА у 264-х пацієнтів, які перебували на обстеженні та лікуванні у хірургічному центрі Центральної міської клінічної лікарні. У дослідну групу увійшло 234 пацієнти, в контрольну - 30. Дослідну групу поділено на 2 підгрупи: А (n = 107) - хворі з облітеруючим атеросклерозом артерій нижніх кінцівок на різних стадіях без ураження БЦА; Б (n = 127) - із супутнім ураженням однієї внутрішньої сонної артерії (ВСА). У кожній підгрупі хворі були розподілені за стадіями ХІНК згідно з рекомендаціями Європейського консенсусу. Діагностику АСУ проводили за допомогою методу дуплексного сканування артерій зі спектральним аналізом. Вивчено показники пікової систолічної швидкості кровоплину (Vпік) та індекс циркуляторного опору (IR) у загальних сонних артеріях (ЗСА) та ВСА, коефіцієнт асиметрії Vпік у ЗСА. У хворих підгрупи А, які мали критичну ХІНК, зареєстровано зниження Vпік у ЗСА на 20,0 % у порівнянні з контрольною групою (<$Ep sub 1~<<~0,01>) і на 16,0 % у порівнянні з хворими з II і III-А стадіями ХІНК (<$Ep sub 2 ,

p sub 3~<<~0,05>), а також статистично достовірне збільшення IR у ЗСА у порівнянні з контролем на 11,7 % (<$Ep sub 1~<<~0,05>), та у порівнянні з хворими з II і III-А стадіями ХІНК на 10,2 і 8,5 % відповідно (<$Ep sub 2 , p sub 3~<<~0,05>). У хворих з критичною ХІНК Vпік у ВСА була на 10,0 % вищою, ніж у пацієнтів контрольної групи (<$Ep sub 1~<<~0,05>). У хворих підгрупи Б зі стенозом ВСА 50 - 70 %, які мали III-А стадію ХІНК, Vпік на боці ураження ВСА відносно контрольної групи була знижена на 12,0 % (<$Ep sub 1~<<~0,05>), а у хворих з критичною ХІНК на 24,0 % (<$Ep sub 2~<<~0,05>). На неураженому боці у хворих з критичною ХІНК Vпік у ЗСА виявилася зниженою на 18,8 % у порівнянні з контролем (<$Ep sub 2~<<~0,05>), а коефіцієнт асиметрії становив 6,8 %. IR у ЗСА у хворих з критичною ХІНК був збільшеним у порівнянні з контролем на боці ураження на 17 % (<$Ep sub 2~<<~0,05>) і на неураженому боці на 13 % (<$Ep sub 2~<<~0,05>). У хворих зі стенозом ВСА 70 - 90 % з критичною ХІНК виявлено зниження Vпік у ЗСА на боці ураження на 40,0 % у порівнянні з контролем (<$Ep sub 1~<<~0,05>), вона дорівнювала (<$E 30~symbol С~0,62>) см/с. Показник IR цієї категорії хворих на ураженому боці був підвищеним на 20,0 % у порівнянні з контрольною групою (<$Ep sub 1~<<~0,05>), на 14,0 % у порівнянні з пацієнтами II стадії ХІНК (<$Ep sub 2~<<~0,05>) і на 16,0 % у порівнянні з хворими III-А стадії ХІНК і стенозом ВСА 70 - 90 % (<$Ep sub 3~<<~0,05>). На неураженому боці достовірне підвищення IR відзначено лише у хворих з критичною ХІНК у порівнянні з контрольною групою на 8,0 %

(<$Ep sub 1~<<~0,05>). Висновки. У хворих з критичною ХІНК унаслідок облітеруючого атеросклерозу і супутнім стенозом ВСА понад 50 % за даними УЗДГ реєструється небезпечне зниження Vпік у ЗСА і поряд з цим збільшується IR. Хворим зі стенозами 50 - 70 % у сонних артеріях за наявності супутнього ішемічного ураження артерій нижніх кінцівок III-Б і IV стадій на першому етапі лікування показана каротидна ендартеректомія, а за стенозів ВСА 70 % і більше є доцільним виконання одномоментних операцій на обох артеріальних басейнах.


Ключ. слова: брахіоцефальні артерії, критична хронічна ішемія нижніх кінцівок, гемодинаміка
Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703-3 + Р457.862.035

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського