РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000155026<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скрипаль І. Г. 
Вплив азотнокислого срібла, аденозин-<$E bold {5 prime}>-монофосфату і фосфоенолпірувату на активність позаклітинної фруктозобісфосфатази Acholeplasma laidlawii var. granulum шт. 118 / І. Г. Скрипаль, І. П. Токовенко, Л. П. Малиновська // Мікробіол. журн. - 2005. - 67, № 4. - С. 28-34. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

У клітинах мікроорганізмів реакції гліколізу або глюконеогенезу протікають скоординовано і кожен з етапів цих процесів чітко регулюється. При цьому активність фруктозобісфосфатази (ФБФази), рівень якої в клітинах мікроорганізмів є постійним, пригнічується аденозин-<$E 5 prime>-монофосфатом (АМФ) і активується фосфоенолпіруватом (ФЕП) залежно від того, на якому джерелі вуглецю росте мікроорганізм - гліколізному чи гліконеогенічному. Очевидно, у позаклітинному середовищі, в якому не може бути чіткої координації функціонування ферментних систем, має бути відсутня і відповідна регуляція ФБФази. Результатами досліджень доведено, що і АМФ, і ФЕП під час індивідуального випробування за концентрації до 20 мкМ практично не впливали на активність позаклітинної ФБФази, а за вищих концентрацій різко знижували її активність (200 мкМ АМФ - на 70 %, ФЕП - на 75 %). За сумісного використання ФЕП і АМФ (при 200 і 500 мкМ відповідно) спостерігали взаємну нейтралізацію дії цих речовин на ФБФазу, внаслідок чого її активність знижувалася лише на 15 % за концентрації АМФ 500 мкМ і на 25 % - за концентрації АМФ 200 мкМ, що повністю узгоджується з даними індивідуального випробування цих речовин. За високих концентрацій ФЕП проявив себе ефективнішим репресором активності ФБФази, ніж АМФ. AgNO3 за концентрації до 20 мкМ - як помірний стимулятор активності ФБФази і навіть за 200 мкМ він знижував активність ферменту лише на 50 %. Одержані дані значно відрізняються від описаних у літературі для клітинних ФБФаз мікроорганізмів. Відомо, що АМФ є потужним інгібітором її активності (Ki = 5 мкМ), а ФЕП активує її (Kа = 20 мкМ).


Ключ. слова: ахолеплазма, позаклітинна фруктозобісфосфатаза, аденозин-5'-монофосфат, фосфоенолпіруват, AgNO_3, активність, регуляція
Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*721*725-641 + Е40*723.45-641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського