РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000144906<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Tukhvatullin F. Kh. 
Molecular aggregation in liquid dimethylformamide and its solutions: ab initio calculations and Raman spectra = Агрегація молекул у рідкому диметилформаміді та його розчинах: неемпіричні розрахунки і спектри комбінаційного розсіяння / F. Kh. Tukhvatullin, U. N. Tashkenbaev, A. Zhumabaev, Kh. Khushvaktov, A. Absanov, A. N. Veretennikov, M. A. Seyt-Enon // Укр. фіз. журн. - 2005. - 50, № 1. - С. 40-45. - Библиогр.: 17 назв. - англ.

На базі ab initio розрахунків, проведених за програмою Gaussian 98W у наближенні самоузгодженого поля Хартри - Фока з використанням базису гауссівських функцій 6-31G (d), установлено можливість формування ізольованих димерних утворень з молекул диметилформаміду (ДМФА) та молекули ДМФА і молекули диметилсульфоксиду. Міжмолекулярний комплекс ДМФА є замкнутим димером, утворення якого зобов'язане наявності двох слабких міжмолекулярних водневих зв'язків і взаємодії зарядів молекул. Енергія димеризації дорівнює 8 ккал/моль, дипольний момент агрегату є нульовим. Унаслідок утворення міжмолекулярного комплексу змінюються довжини зв'язків у молекулах і перерозподіляються заряди між атомами. Наближене врахування взаємодії з найближчим оточенням для мономерів і димерів ДМФА проведено за моделлю Онзагера. У спектрах комбінаційного розсіяння світла для C=O-коливань димерів у рідкому стані виявлено зміщення смуги у бік менших частот і зміну, у порівнянні з мономерними молекулами, коефіцієнта деполяризації смуги. Наявність у рідині і мономерних, і димерних молекул, які перебувають у певній рівновазі, повинно призвести до прояву у спектрах і смуги мономерів, і смуги агрегатів. У разі невеликої різниці частот C=O-коливань цих утворень накладання смуг, різниця їх коефіцієнтів деполяризації та різний склад паралельної та перпендикулярної складових розсіяного світла повинні призвести до незбігу частот максимумів результуючих смуг у цих двох поляризаціях, що і спостережено в експерименті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г562.174 + В344.337в641.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського