РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000139019<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Майборода В. П. 
Спонтанное фрагментирование металлов в области фазовых превращений / В. П. Майборода, А. П. Шпак, Ю. А. Куницкий // Успехи физики металлов. - 2003. - 4, № 3. - С. 123-233. - Библиогр.: 136 назв. - рус.

Наведено дані про зміни когезійних енергій (на 1 - 2 %) в ОЦК- і ГЦК-фазах заліза та міді зі збільшенням параметрів граток до значень, що відповідають стадії передплавлення. З урахуванням схованої теплоти плавлення ці зміни складають 4 - 5 % і свідчать про відсутність фізичних причин для поатомного розупорядкування розплаву. Різка залежність когезійної енергії від параметрів гратки призводить до виникнення великих напружень у порівнянні з міцністними характеристиками та напруженнями Пайєрлса. Цей процес за умов нагрівання кристалів до температур, що перевищують у 1,5 - 2 рази дебаївські, призводить до множинного народження дислокацій, а їх полігонізація - до спотанного фрагментування структури. Оборотність цього явища в разі охолодження свідчить про те, що термічно активовані полігональні процеси відображають виникнення нового ступеня вільності руху атомів під час термічної активації твердих тіл. Результати структурних досліджень металів (in situ) охоплюють кріогенні температури, стадії передплавлення, плавлення, нагріву розплаву та затвердіння. Охолодження заліза та хрому до температур <$E symbol Г~140~roman К> призводить до спонтанного фрагментування їх зерен. Процес супроводжується виникненням двійників та утворенням витягнутих комірчастих дислокаційних структур. Нагрівання плівок чистих металів (Fe, Cu, Ni, Ag, Au) вище температури Дебая призводить до початку спонтанного фрагментування зерен. У разі подальшого підвищення температури до стадії передплавлення фрагментування підсилюється, а щільність дислокацій досягає величин ~ <$E 10 sup 11 ~roman см sup -2>. Перехід металів у межах області схованої теплоти плавлення

супроводжується кластерним фрагментуванням на блоки когерентного розсіювання величиною ~ 3 - 5 нм. Процес супроводжується виникненням явища коалесценції та посиленням броунівської рухливості структурних фрагментів розплаву. В ущільненому стані така система була б подібна до сильнодеформованої зі щільністю дислокацій ~ <$E 10 sup 13~roman см sup -2>. Сильно нагрітий розплав є розупорядкованим до кластера. Течія розплаву призводить до його розшарування на структурні поліфрагменти, що успадковуються під час затвердіння. Початкова стадія затвердіння супроводжується збільшенням на порядок (і більше) кількості кристалічних нанофрагментів, що зіставляється зі зниженням щільності дислокацій на два (і більше) порядки (<$E symbol Г~10 sup 11~roman см sup -2>). Наступне зменшення температури призводить до росту наноструктурних фрагментів.


Індекс рубрикатора НБУВ: К204 + В378.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23022 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського