РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000134661<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мельничук А. П. 
Позиционирование предплечья человека при отслеживающих движениях и их воспроизведении с ограничением зрительного контроля / А. П. Мельничук, Н. В. Булгакова, Д. А. Василенко // Нейрофизиология. - 2003. - 35, № 2. - С. 134-146. - Библиогр.: 24 назв. - рус.

У 14-ти здорових випробуваних досліджено рухи передпліччя з позиціонуванням на цільовому рівні (згинання в лікті від стану повного розгинання - <$E 0 symbol Р>, позиціонування на рівні 50 або <$E 60 symbol Р>, подальше згинання до граничного кута <$E 100 symbol Р> та аналогічна зворотна послідовність рухів). Командна траєкторія візуалізувалася на екрані монітора в координатах час - суглобовий кут. Порівняно відслідковуючі рухи (випробуваний намагався адекватно відтворити на моніторі переміщення мішені по командній траєкторії, одержуючи візуальну інформацію про траєкторію здійснюваного ним руху в тих самих координатах) і відтворення подібних рухів за умов обмеження візуального зворотного зв'язку (інформація щодо здійснюваного руху була відсутня). Зіставлено параметри відслідковуючих рухів та їх відтворення (затримки ініціації фаз руху відносно командного сигналу, тривалості цих фаз і швидкості переміщення передпліччя в їх межах), а також якість позиціонування в разі виходу на цільовий рівень рухами протилежної спрямованості. Показано, що позиціонування з використанням пропріоцептивної інформації за умов обмеження візуального контролю супроводжувалося систематичними похибками, знак яких у більшості проб у превалюючої частини випробуваних збїгався з напрямком

попередньої фази руху. Патерн знаків систематичних похибок позиціонування після рухів різної спрямованості був індивідуальним (характерним для конкретного випробуваного) і не залежав від величини розгинального навантаження. Усереднені по групі систематичні похибки позиціонування після фаз руху 1 (згинання до цільового рівня) і 3 (розгинання до того самого рівня) за умов прикладання мінімального розгинального навантаження (<$E 0,05~-~1,0 roman Н~cdot~roman м>) дорівнювали +2,57 <$E symbol Р> і +2,52 <$E symbol Р> відповідно; якщо ж навантаження було істотним (<$E 3,6~-~6,0 roman Н~cdot~roman м>), відповідні значення складали +3,85 <$E symbol Р> і +3,48 <$E symbol Р>. Вважається, що основною причиною систематичних похибок позиціонування на основі пропріоцептивної інформації є нелінійні властивості рецепторів розтягування м'язів - згиначів і розгиначів ліктьового суглоба; це визначає істотну залежність параметрів аферентних сигналів, які надходять від даних рецепторів, від передісторії руху. Обговорено вплив альфа-гамма-коактивації активних м'язів на характеристики зазначених сигналів.


Ключ. слова: отслеживающее движение, визуальный контроль, проприоцептивный контроль, точность позиционирования, систематическая ошибка, рецепторы растяжения, предыстория движения
Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739*221.2 + Е70*738*715.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського