РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000133385<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дикуха С. О. 
Особливості клінічних виявів і результати хірургічного лікування коарктації аорти / С. О. Дикуха, Л. Р. Наумова, А. О. Антощенко, Л. С. Чернякова, В. М. Хондога, Т. І. Дідкова // Серце і судини. - 2004. - № 2. - С. 47-52. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Оцінено результати хірургічного лікування коарктації аорти (КА) за даними перегляду більш ніж сорокалітнього досвіду виконання операцій у хворих з цією аномалією розвитку серцево-судинної патології з урахуванням вікових особливостей і дослідження госпітальних і віддалених наслідків. Проаналізовано 3 000 послідовних первинних операцій корекції КА у хворих віком від 3 днів до 55 років, середній вік (<$E 11,7~symbol С~2,3>) роки, що прооперовані в Інституті серцево-судинної хірургії АМН України ім. М. М. Амосова з 1960 по 2003 рр. Супутні вади серця були у 938-ми (30,9 %) осіб. Переважаючим методом корекції КА був анастомоз кінець-у-кінець - 1 427 (47,7 %). Із 3 000 пацієнтів з КА на першому році життя прооперовано 87 (2,9 %), у віці від 2 до 15 років - 2 146 (71,5 %) хворих. Госпітальна летальність становила 1,9 %, головними причинами її були: гостра серцево-судинна недостатність у 26-ти (0,9 %), кровотеча у 10-ти (0,3 %), порушення церебрального або спинномозкового кровообігу у 9 (0,3 %) хворих. Прояви артеріальної гіпертензії у віддалені терміни післяопераційного спостереження зафіксовано у 20,6 % хворих. Серед пацієнтів, прооперованих у віці понад 30 років, частота артеріальної гіпертензії становить 46,6 %. Аневризми аорти в пізньому післяопераційному періоді виявлено у 104-х хворих. У 39-ти хворих (1,3 %) вони були наслідком прогресування аневризматичних розширень висхідної аорти, що існували до операції та пов'язані головним чином з клапанними аортальними вадами (стеноз, двостулковість) і залишковою артеріальною гіпертензією. У подальшому виявилось,

що 5 з них померли та 17 прооперовано (14 операцій Бентала, 2 - супракоронарного протезування аорти і 1 - бандаж). Інша причина розвитку аневризм пов'язана безпосередньо з методом оперативного втручання. Аневризма в ділянці аортопластики розвинулася у 75 (2,77 %) хворих: частіше у пацієнтів з синтетичною латкою - 4,09 %, ніж після анастомозу кінець-у-кінець - у 0,57 %. Серед хворих з аневризмою після аортопластики 16 загинули (5 - від спонтанного розриву аневризми та 11 - унаслідок спроби хірургічного видалення). 59 (84,3 %) з 70 інших реоперацій пройшли успішно. Другою істотною причиною погіршення віддалених наслідків стали прогресуючі вади аортального клапана, які спричинили 13 випадків смерті. Загалом пізня летальність становила - 1,6 % (47 хворих). Зроблено висновок, що у 8,8 % випадків коарктації аорти пульсація стегнових артерій зберігається внаслідок меншої вираженості вади, впливу супутньої недостатності аортального клапана або відкритої артеріальної протоки. Певного діагностичного значення набуває феномен "радіально-стегнового запізнення". Найскладнішою буває діагностика КА у немовлят через часту відсутність проксимальної артеріальної гіпертензії, системну гіпотензію та неспецифічність симптому ослаблення стегнового пульсу в цьому віці. На 3 000 операцій корекції КА, що виконано за 40-річний період, хірургічна летальність становить 1,9 %. Оптимальним методом корекції вади є резекція з анастомозом аорти кінець-у-кінець. У 31,3 % хворих з КА існують інші вроджені вади серця, частіше пов'язані з ураженням аортального клапана (353 випадки - 11,8 %) і з відкритою артеріальною протокою (312 випадків - 10,4 %), через що обмеження

корекції тільки усуненням коарктації не завжди є доцільним. Рецидиви артеріальної гіпертензії у віддаленому післяопераційному періоді спостережено у 20,6 % прооперованих, а серед оперованих у віці понад 30 років - у 46,6 %, імовірно через розвиток супутньої есенціальної артеріальної гіпертензії. Найбільшу небезпеку в цьому періоді створюють прогресуючі аневризми висхідної аорти (39 випадків - 1,3 %) і регіону корекції коарктації (75 випадків - 2,8 %). Після корекції з використанням синтетичної латки місцеві аневризми виникають частіше, ніж після анастомозу кінець-у-кінець (відповідно 4,1 % і 0,6 %).


Ключ. слова: коарктація аорти, супутні вади, аневризми аорти, хірургічне лікування
Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.112

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24454 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського