РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000123830<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ільченко К. О. 
Дефектні центри дрібних алмазів України (за даними інфрачервоної спектроскопії) / К. О. Ільченко, В. М. Квасниця, М. М. Таран, М. А. Козар, В. М. Павлюк, Ю. С. Цимбал // Мінерал. журн. - 2003. - 25, № 5-6. - С. 108-120. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

За допомогою методу інфрачервоної спектроскопії досліджено мікрокристали алмазу з протерозойських білокоровицьких кластогенних відкладів, Зеленоярського та Самотканського титан-цирконієвих розсипів неогенового віку, розмішених у різних геоблоках Українського щита, та для порівняння - дрібні алмази з кімберлітових трубок Якутії. Встановлено подібність і суттєві відмінності як між спектрами мікрокристалів з різних українських відкладів, так і загалом між українськими й якутськими зразками. Окрім мікрокристалів типу Ia, характерного для переважної більшості якутських алмазів, серед українських зразків, в першу чергу самотканських і зеленоярських, багато (від 30 до 58 %) мікрокристалів типів Iab, Ib та безазотних. За ступенем агрегованості азотних центрів найближчими до якутських можна вважати білокоровицькі алмази. Порівняння алмазів типу Ia свідчить, що вміст центрів A, B1 та B2 в окремих самотканських і зеленоярських зразках може суттєво перевищувати відповідні значення, встановлені для алмазів Якутії. У спектрах досліджених алмазів зафіксовано значну кількість часто інтенсивних смуг поглинання інших (неазотних ?) дефектів, походження яких вимагає уточнення. Серед них - смуги, зіставлені з дефектами, умовно названими E- (смуга 1 030 - 1 050 <$E roman см sup -1>) та X-центрами (смуга 975 - 1 010 <$E roman см sup -1>), а також смуги поглинання, що, вірогідно, можуть бути пов'язані з коливаннями іонів <$E [ roman CO sub 3 ] sup 2- ,~[ roman NO sub 3 ] sup - ~(?)>, води, гідроксильних і карбонільних груп, вініліденових зв'язків <$E ~>> roman {C = CH} sub 2>, аліфатичних груп CH2

>, CH3, зв'язків C - N, N - H та ін. На прикладі окремих зразків показано, що в межах одного мікрокристала існують зони, збагачені агрегованими азотними центрами A та B1 вініліденовими зв'язками (смуга 3 107 <$E roman см sup -1>), і безазотні зони, що не містять останніх, але збагачені аліфатичними вуглеводнями, водою, карбонатними, E- та іншими дефектами. Нерівномірність розподілу багатьох дефектів виявлено також у зразках типу 1b і в зразках безазотного алмазу. На основі одержаних спектроскопічних даних висловлено припущення про можливі значні відмінності за умов кристалізації та/або віку та в подальшій термічній історії окремих зразків кожного з розсипів, що може пов'язуватися з належністю вивчених алмазів до різних материнських джерел.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45Укр)411 + Д59(45Укр)452

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського