Наукова періодика України Лінгвістичні дослідження


Свистун Н. О. 
Складнопідрядні речення з підрядними мети і причини як різновиди речень розчленованого типу зі значенням зумовленості: структурно-семантичний аспект (на матеріалі романів Бориса Харчука "На майдані", "Межі і безмежжя") / Н. О. Свистун // Лінгвістичні дослідження. - 2016. - Вип. 42. - С. 72-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_lingv_2016_42_13
Серед усіх типів складних речень складнопідрядні займають панівну позицію за структурно-семантичними параметрами, а також у кількісному плані. Подібні конструкції постійно перебували у колі дослідницьких інтересів лінгвістів. Вони посідають особливе місце в системі українського синтаксису завдяки своїй формально-граматичній будові і комунікативній організації, в якій чітко простежується наявність спеціалізованих синтаксичних показників утворення речення та комунікативної значущості предикативної частини. Складнопідрядному реченню властива низка формальних ознак, як-от: види підрядного зв'язку (прислівний, кореляційний, детермінантний), сполучниковий (рідше безсполучниковий зв'язок предикативних частин у багатокомпонентних реченнях), елементарні та неелементарні складнопідрядні речення та особливості синтаксичної будови предикативних частин. Проаналізовано складнопідрядні речення з підрядними мети й умови як різновиди речень розчленованого типу зі значенням зумовленості з детермінантним зв'язком (на матеріалі романів В. Шкляра "Чорний Ворон", "Маруся"). Наведено зразки подібних конструкцій у мові творів письменника, засоби зв'язку для поєднання предикативних частин у них. Актуальність дослідження зумовлена потребою в систематизації міркувань учених щодо різних видів речень у творах сучасних письменників. Саме в художньому тексті й виявляються виражальні можливості та функції складнопідрядних речень, які беруть безпосередню участь в його формуванні та оформленні композиції. Доведено, що у мові творів пропоновані речення у цілісній текстурі з іншими видами речень активно функціонують і допомагають створити особливий, неповторний світ митця.
  Повний текст PDF - 117.933 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Свистун Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Свистун Н. О. Складнопідрядні речення з підрядними мети і причини як різновиди речень розчленованого типу зі значенням зумовленості: структурно-семантичний аспект (на матеріалі романів Бориса Харчука "На майдані", "Межі і безмежжя") / Н. О. Свистун // Лінгвістичні дослідження. - 2016. - Вип. 42. - С. 72-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_lingv_2016_42_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Свистун Ніна Олександрівна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського