Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Лабунець В. Ф. 
Електроіскрове легування конструкційної легованої сталі 30ХГСНА для деталей вузлів тертя / В. Ф. Лабунець, В. В. Присяжнюк, О. В. Мельник // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2019. - № 5. - С. 81-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2019_5_13
Проаналізовано причини руйнування деталей вузлів тертя авіаційної техніки, які виготовлені з легованої сталі 30ХГСНА. Встановлено, що на робочих поверхнях цих деталей відбуваються процеси: абразивного зношування, схоплення, фретинг-корозії і втомного зношування. За лабораторних умов проведено дослідження зносостійкості зразків зі сталі 30ХГНСА, на робочі поверхні яких нанесено покриття електроіскровим легуванням. В дослідженні використана комплексна методика (металографічний, рентгеноструктурний та електронномікроскопічний аналізи). Зносостійкість електроіскрових покриттів визначалась на універсальній комп'ютеризованій машині тертя 2070-СМТ-1 за схемою "диск-колодка" у середовищі мінеральної авіаційної оливи МС-20 в умовах граничного тертя. Електроіскрове легування зразків проводили у два етапи зі зміною сили струму, що дозволило частково зняти внутрішні напруження та зменшити шорсткість модифікованої поверхні. Як катод застосовано зразок, а як анод - електроди зі спечених самофлюсуючих порошків з карбідом титану і хрому. В процесі нанесення покриттів на зразках зіткнення електронів з поверхнею електрода приводить до виділення теплової енергії, а в результаті - до спрямованого вибуху ділянки анода, що сприйняла імпульс електронів. Під час вибуху весь рідкий і розм'якшений матеріал викидається в міжелектродний зазор. Значна частина цього матеріалу взаємодіє з поверхнею катода, утворюючи легований шар. Структура і фізико-механічні властивості одержаного покриття значною мірою залежать від величини зерна карбідів. Зі зменшенням розміру зерен карбідів суцільність покриття збільшується. У зв'язку з тим, що в цьому випадку превалює перенесення еродованого матеріалу в рідкій і паровій фазах, то за наявності великих зерен частина еродованого матеріалу переноситься у вигляді скупчень зерен. Встановлено, що композиційні електроіскрові покриття на основі самофлюсуючих сумішей із наповнювачами карбіду титана і карбіду хрому суттєво підвищують зносостійкість конструкційної легованої сталі 30ХГСНА, тому вони рекомендуються для впровадження розробленої технології поверхневого зміцнення у виробництво.
  Повний текст PDF - 466.265 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лабунець В.
  • Присяжнюк В.
  • Мельник О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лабунець В. Ф. Електроіскрове легування конструкційної легованої сталі 30ХГСНА для деталей вузлів тертя / В. Ф. Лабунець, В. В. Присяжнюк, О. В. Мельник // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2019. - № 5. - С. 81-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2019_5_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Присяжнюк Віталій В'ячеславович (1979–) (національна безпека)
  • Мельник Олена Володимирівна (економічні науки)
  • Мельник Олександр Васильович (педагогічні науки)
  • Мельник Ольга Володимирівна (економічні науки)
  • Мельник Оксана Володимирівна (економічні науки)
  • Мельник Олександр Васильович (економічні науки)
  • Мельник Олег Віталійович (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського