Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Іванченко А. В. 
Комплексне очищення промислових фенольних стічних вод з використанням адсорбентів з природної сировини / А. В. Іванченко, К. Є. Хавікова // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2019. - № 2. - С. 27-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2019_2_6
Наведено відомості про мінеральний склад природних глин з метою підбору оптимального адсорбенту в технології вилучення з рідких відходів коксохімічного підприємства ПРАТ "ДКХЗ" м. Кам'янського фенолів, роданідів та амоніаку. Обгрунтовано переваги використання природного адсорбенту глауконіту в поєднанні з катіонним флокулянтом CW 3279 в комплексному очищенні коксохімічних стоків від фенолів, роданідів та амоніаку, які потім подаються на біологічну переробку активним мулом з фенол- та роданруйнуючими мікроорганізмами. Використано процес активації природних мінералів - глауконіту та цеоліту соляною кислотою 7 % HCl у співвідношенні "мінеральний сорбент: розчин кислоти", як 1:6. Досліджено процес адсорбційного видалення фенолів, роданідів та амоніаку з промислових стічних вод на лабораторній установці з мішалкою за використання глауконіту, цеоліту, бентоніту, соняшникового лушпиння в нативній формі; кислотно-активованих цеоліту та глауконіту дозами 2 г/дм<^>3; бентоніту та глауконіту в поєднанні з катіонним флокулянтом CW 3279 об'ємом 5 мл/дм<^>3 в інтервалі часу 60 - 120 хв. Експериментально встановлено, що найефективніше вилучення фенолів у промислових стоках з 410,74 мг/дм<^>3 до 207,68 мг/дм<^>3 відбувається у разі використання глауконіту з катіонним флокулянтом CW 3279. Досліджено, що із застосуванням кислотно-активованого цеоліту дозою 2 г/дм<^>3 та часом контактування 120 хв, забезпечується зниження концентрації загального амоніаку з 1192,10 мг/дм<^>3 до 340,60 мг/дм<^>3, глауконіту з катіонним флокулянтом CW 3279 - до 510,90 мг/дм<^>3. Ступінь очищення від роданід-іонів кислотно-активованим цеолітом досягнуто в 1,5 рази, тоді як із застосуванням глауконіту з катіонним флокулянтом CW 3279 в 1,2 рази. Встановлено закономірності адсорбційного вилучення фенолів з модельних розчинів, що надає можливість знизити їх вміст з 1151,57 мг/дм<^>3 до 355,36 мг/дм<^>3 глауконітом в поєднанні з катіонним флокулянтом CW 3279 в інтервалі часу 40 - 120 хв. До промислового впровадження рекомендовано застосовувати глауконіт дозою 2 г/дм<^>3 в поєднанні з катіонним флокулянтом CW 3279 - 5 мл/дм<^>3 за тривалості обробки стоків 120 хв. Осад, який накопичується в процесі очищення рідких відходів, запропоновано переробляти та використовувати які в'яжучий матеріал у виробництві дорожніх покриттів.
  Повний текст PDF - 320.857 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Іванченко А.
  • Хавікова К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Іванченко А. В. Комплексне очищення промислових фенольних стічних вод з використанням адсорбентів з природної сировини / А. В. Іванченко, К. Є. Хавікова // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2019. - № 2. - С. 27-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2019_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Іванченко Андрій Володимирович (державне управління)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського