Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Хохотва О. П. 
Вилучення Cu(II) композиційним цеоліт-гуміновим сорбентом у присутності сторонніх електролітів / О. П. Хохотва, Л. І. Будченко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 4. - С. 23-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_4_5
У теплоенергетиці однією з гострих проблем є необхідність видалення іонів важких металів з оборотної води системи охолодження, яка забруднюється ними внаслідок корозії теплообмінного обладнання. Наявність інших електролітів, особливо солей твердості, істотно впливає на ступінь видалення іонів важких металів у процесах, де основним механізмом є іонний обмін. За значного перевищення солей кальцію практично неможливо досягти помітного зменшення вмісту іонів міді за допомогою катіонообмінних смол. Одним з альтернативних методів вирішення цієї проблеми є синтез композиційного сорбенту на основі існуючих пористих природних носіїв, обробляючи їх модифікатором для отримання поверхні, що має високу спорідненість до забруднювальних речовин. Цеоліт - природний алюмосилікатний мінерал, який має іонообмінні властивості і широко використовується як сорбент для важких металів. Природний цеоліт має порівняно низьку сорбційну здатність до іонів важких металів, однак її можна поліпшити шляхом просочення розчином гумінових кислот з подальшим їх осадженням. Самі гумінові кислоти можуть зв'язувати іони металів у комплекси, але їх застосування в чистому вигляді недоцільно, оскільки вони знаходяться переважно в колоїдній формі. Досліджено сорбційні властивості композиційного сорбенту на основі цеоліту і гумінових кислот щодо Cu(II) у разі вилучення з монокомпонентних модельних розчинів та в присутності Na<^>+, Ca<^>2+, Fe<^>3+ як сторонніх катіонів. Присутність солей натрію мало впливала на величину залишкової концентрації міді. За присутності солей кальцію і заліза сорбція міді помітно погіршувалася. Використання композиційного сорбенту дозволяло досягнути нижчих залишкових концентрацій міді, порівняно з не модифікованим цеолітом. Розраховано величини коефіцієнта розподілу Cu(II) між рідкою і твердою фазою у розчинах різного сольового складу. Для композитного сорбенту він у 1,5 - 2 рази вищий, ніж для необробленого цеоліту. Встановлено лінійність залежності між величиною коефіцієнта розподілу і концентрацією стороннього електроліту у логарифмічних координатах.
  Повний текст PDF - 282.157 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хохотва О.
  • Будченко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хохотва О. П. Вилучення Cu(II) композиційним цеоліт-гуміновим сорбентом у присутності сторонніх електролітів / О. П. Хохотва, Л. І. Будченко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 4. - С. 23-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хохотва Олександр Петрович (національна безпека)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського