Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Кватернюк С. М. 
Мультиспектральні вимірювання біомаси фітопланктону у водних середовищах для задач екологічного контролю / С. М. Кватернюк // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 2. - С. 7-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_2_3
Мета роботи - підвищення точності опосередкованих вимірювань біомаси фітопланктону у природних водних об'єктах, використовуючи різні варіанти реалізації засобів мультиспектрального екологічного вимірювального контролю. Розв'язано зворотну задачу опосередкованого вимірювання біомаси фітопланктону у природних водних об'єктах на основі результатів мультиспектральних вимірювань. Проведено аналіз похибок вимірювань біомаси фітопланктону у природних водних об'єктах за різних варіантів реалізації засобів екологічного контролю. Для оцінювання трофічного статусу і екологічного контролю якості вод природних водних об'єктів використовують такі параметри фітопланктону: чисельність, біомаса, вміст хлорофілу та інших пігментів у сирій масі фітопланктону, співвідношення між основними пігментами, які дозволяють оцінювати продукційно-деструкційні процеси у водній екосистемі. У результаті розв'язку зворотної оптичної задачі визначення біомаси фітопланктону у природних водних об'єктах на основі мультиспектра-льних вимірювань одержано регресійні рівняння, які дозволяють опосередковано вимірювати біомасу фітопланктону з використанням у засобі екологічного контролю. У ході множинної регресії одержано кількість спектральних каналів засобу мультиспектрального вимірювального контролю, а також методичну похибку, яка визначається тим, наскільки точно регресійне рівняння дозволяє опосередковано виміряти біомасу фітопланктону. Так, з використанням у джерелі випромінювання світлодіодів та лазерних діодів отримано 7 і 8 спектральних каналів, відповідно. За використання як джерела випромінювання монохроматора одержано лише 3 спектральних канали. Одержане значення методичної похибки вимірювань, яке визначається регресійним рівнянням, є меншим за інструментальну похибку, що визначається аналого-цифровим перетворенням та шумами ПЗЗ камери. Розраховано загальну похибку опосередкованого вимірювання біомаси фітопланктону у природних водних об'єктах на основі мультиспектральних вимірювань, що склала від 0,167 до 0,397 % за різних варіантів реалізації засобу вимірювального контролю.
  Повний текст PDF - 651.161 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кватернюк С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кватернюк С. М. Мультиспектральні вимірювання біомаси фітопланктону у водних середовищах для задач екологічного контролю / С. М. Кватернюк // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 2. - С. 7-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_2_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кватернюк Сергій Михайлович (1976–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського