Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Єрмакович І. А. 
Підвищення екологічної безпеки водних об’єктів запобіганням їх забруднення фармацевтичними препаратами / І. А. Єрмакович, Н. М. Самойленко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2015. - № 5. - С. 26-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2015_5_6
Встановлено доцільність використання методу анодного окиснення для деструкції найстійкіших до біодеградації фармацевтичних препаратів, що містяться у стоках лікарняних установ. Проведення процесу окиснення з використанням анодів з покриттям оксидом рутенію у розчинах, що містять хлорид натрію, забезпечує повну деструкцію цих препаратів.Дослідження присвячено зниженню антропогенного впливу на водні об'єкти за рахунок проведення електрохімічної деструкції стійких до біодеградації (пріоритетних) фармацевтичних речовин (ФР) в стічних водах. Зазначено, що основною концепцією підвищення екологічної безпеки водних об'єктів є запобігання надходженню до них пріоритетних ФР. Доцільнимі перспективним є проведення локальної очистки стічних вод лікарень від ФР перед їх скидом у міську каналізацію. На основі експериментальних досліджень встановлено доцільність використання способу анодного окиснення для деструкції п'яти фармацевтичних речовин, які найбільш характерні для стічних вод лікарень та входять у пріоритетний список контрольованого скиду в Європі. Встановлено, що проведення електрохімічної деструкції з використанням титанових анодів з покриттям рутенію протягом 10 хв у модельних розчинах, які містять 500 мг/л хлориду натрію, ФР у розрахункових концентраціях і Escherichia coli (E. Coli) в об'ємі 1 мл і 2 мл та густиною суспензії біотесту 106 КОЕ/см3, призводить до повного руйнування цих забруднювальних речовин з одночасним повним пригніченням розвитку біотестової культури патогенного ряду Escherichia coli. Розроблено аналітичні методи рідинної хроматографії щодо детектування ФР у водному середовищі, які відповідають загальним аналітичним методикам визначення органічних сполук у воді та застосовуються в передових європейських хімічних лабораторіях і центрах. Проведено оцінювання впливу стічних вод, що містять фармацевтичні речовини, на якість води р. Лопань (для речовин диклофенак та бета-естрадіол). За допомогою розрахунків з'ясовано, що впровадження методу електрохімічної деструкції знизило концентрацію обох речовин в річковій воді з 4-разового перевищення концентрації до встановлених європейських нормативів якості природної води. Запропоновано підхід кількісного визначення ФР, що може застосовуватися у складі інструментів моніторингу стічних і поверхневих вод.
  Повний текст PDF - 956.18 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Єрмакович І.
  • Самойленко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Єрмакович І. А. Підвищення екологічної безпеки водних об’єктів запобіганням їх забруднення фармацевтичними препаратами / І. А. Єрмакович, Н. М. Самойленко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2015. - № 5. - С. 26-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2015_5_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Єрмакович Ірина Анатоліївна (національна безпека)
  • Самойленко Наталія Миколаївна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського