Наукова періодика України Наукові дослідження з вогнетривів та технічної кераміки


Саввова О. В. 
Формування апатитоподібного шару на поверхні кальційсилікофосфатних склокерамічних матеріалів в умовах живого організму / О. В. Саввова, Л. Л. Брагіна, С. В. Малишкіна, О. В. Бабіч // Збірник наукових праць ПАТ "УкрНДІвогнетривів ім. А. С. Бережного". - 2013. - № 113. - С. 193-201. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vognetryv_2013_113_29
Мета роботи - встановлення особливостей формування апатитового шару на поверхні кальційсилікофосфатних склокерамічних матеріалів (СКМ) за умов живого організму з використанням растрової електронної мікроскопії, рентгенофлюоресцентного аналізу та спеціальних медико-біологічних методик. Вивчено структуру, хімічний склад поверхні СКМ до і після витримки в живому організмі. Встановлено співвідношенням Si:Ca:P, за якого утворюється апатитовий шар на поверхні вказаних матеріалів in vivo та механізм цього процесу.Обгрунтовано перспективність створення біоактивних наноструктурованих склокристалічних покриттів по стопах титану зі скороченими термінами резорбції шляхом формування апатитоподібних структур на їх поверхні впродовж одного місяця. Обрано критерії для розробки склокристалічних покриттів по стопах титану для дентального протезування. Обгрунтовано вибір системи R2O - RO - CaF2 - R2O3 - P2O5 - SiO2 та синтезовано модельні стекла й покриття на їх основі за шлікерною технологією. Обрано оптимальний склад для одержання склокристалічного покриття по титану з визначеним рівнем розчинності та характером кристалізації. Досліджено особливості формування наноструктури обраного кальційфосфатосилікатного скла на початкових етапах зародкоутворення. Встановлено, що наявність сиботоксичних метафосфатних і гідроксидних груп у склорозтопі й утворення зародків кристалічної фази за механізмом спинодального розпаду під час охолодження скла уможливить сформувати зміцнену тонкодисперсну орієнтовну структуру склокристалічних покриттів із вмістом гідроксиапатиту (ГАП) та фторапатиту близько 40 об. % за умов низькотемпературного короткотривалого термічного оброблення. Визначено механізм формування апатитоподібного шару на поверхні дослідного кальційфосфатосилікатного покриття впродовж місяця in vitro, що полягає у перебігу наступних процесів: утворення шару силікагелю; формування наноструктур сферолітів аморфного фосфату кальцію та їх злиття; утворення пошарової структури, характерної для нестехіометричного ГАП зі співвідношенням Ca:P = 1,67. Утворення апатитоподібного шару в скорочений термін реалізується за даним механізмом завдяки особливостям структури склокристалічного покриття. Проаналізовано швидкість проліферації мезенхімальних стовбурових клітин на поверхні дослідного зразка. Встановлено, що значна динаміка їх росту є свідченням прояву остеокондукції на поверхні розробленого склокристалічного покриття вже на 7-у добу. Даний факт уможливлює рекомендувати синтезоване склокристалічне покриття для створення біоінженерної конструкції під час розробки дентальних імплантатів з пришвидшеними строками зрощування з кісткою.
  Повний текст PDF - 1.051 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Саввова О.
  • Брагіна Л.
  • Малишкіна С.
  • Бабіч О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Саввова О. В. Формування апатитоподібного шару на поверхні кальційсилікофосфатних склокерамічних матеріалів в умовах живого організму / О. В. Саввова, Л. Л. Брагіна, С. В. Малишкіна, О. В. Бабіч // Збірник наукових праць ПАТ "УкрНДІвогнетривів ім. А. С. Бережного". - 2013. - № 113. - С. 193-201. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vognetryv_2013_113_29.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Саввова Оксана Вікторівна (технічні науки)
  • Брагіна Людмила Лазарівна (1938–) (технічні науки)
  • Бабіч Оксана Вікторівна (технічні науки)
  • Бабіч Олена Вікторівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського