Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Сковронська І. Ю. 
Лексико-граматичні варіації правової концептосфери / І. Ю. Сковронська, Б. М. Юськів // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Юридичні науки. - 2016. - № 837. - С. 326-331. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpurn_2016_837_55
Розглянуто деякі фрагменти лексико-граматичних варіацій правової концептосфери, що відтворюють мовну концептуальну картину світу. Концептосфера права містить, відповідно, концепти зі сфери правознавства, до яких передусім зарахуємо концепти право, закон, правосуддя, судочинство. Вся складна та багатогранна система духовних цінностей, спосіб мислення, процес породження думки, світогляд, поведінка знаходять своє відображення у мові. Саме мова визначає спосіб членування світу в тій чи іншій культурі, спосіб його опису, інтерпретації. За допомогою мови людина описує категорії права, інтерпретує закон. Мова у праві - це не тільки питання юридичної техніки та стилістики, це конструктивна основа існування самого права як своєрідного соціального феномену. Юридичні норми закріплені словесно, тому поглиблені знання про властивості слова надають змогу осягнути логіку юридичного мислення, глибше розібратися у системній побудові права та механізмах її дії на свідомість і поведінку людей. Ключові слова мови права - це завжди "сигнали" певного юридичного світогляду, що виражають духовно-етичні ідеали суспільства та моральні принципи, усвідомлені людським розумом, сприйняті правовою системою і вербалізовані у мові. У мові відображено і деформації правосвідомості, що виникають у суспільстві. Зі зміною принципів, що конституюють розуміння права, змінюється й правова мова, а також спостерігається поява певних лексико-граматичних варіацій, оскільки нові ключові слова мають своє специфічне значення, інші можливості синтаксичної сполучуваності. Сучасна дійсність, як відомо, знову активізує проблему трансформації юридичної мови. Чинне законодавство, юридична наука та практика застосування права оперують поняттями "пріоритет прав та свобод людини і громадянина", "розподіл влади", "підприємницька діяльність" тощо. Водночас юридична мова здатна здійснювати і зворотний вплив на правову систему суспільства.
  Повний текст PDF - 190.474 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сковронська І.
  • Юськів Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сковронська І. Ю. Лексико-граматичні варіації правової концептосфери / І. Ю. Сковронська, Б. М. Юськів // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Юридичні науки. - 2016. - № 837. - С. 326-331. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpurn_2016_837_55.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського