Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Іваницька Б. 
Вплив та значення фейків у світовій історії / Б. Іваницька, О. Данилів // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Журналістські науки. - 2020. - Вип. 4. - С. 143-147. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpjn_2020_4_21
Перша згадка про фейкові новини припадає на XVII ст. Газетна качка - саме так називають неправдиву, сфальсифіковану та неперевірену інформацію, поширену у ЗМІ. За однією з версій (а їх чимало), виникнення виразу пов'язують із анекдотом бельгійського журналіста Корнеліссена, який одного разу опублікував цілком серйозно, як нібито наукове повідомлення, анекдот про ненажерливість качок. Якийсь учений порубав, мовляв, качку на дрібні шматочки та віддав "на сніданок" іншим дев'ятнадцятьом качкам. Незважаючи на очевидну неправдивість і навіть абсурдність такого повідомлення, газети сприйняли цю потішну розповідь за чистісіньку правду та передрукували її на своїх сторінках. Згодом, коли суть цієї історії осмислили, слово "качка" стало символом вигадок газетярів. Тож, як бачимо, неправдива інформація - цілком давня річ. В анналах світової історії фейкова інформація створювалась не лише аби посіяти зерно неправди про інших, але й щоб замовчувати власні злодіяння. Цією тактикою жахлива машина СРСР успішно користувалась майже 70 років. Яскравий приклад - замовчування комуністичним режимом і старанне приховування голодомору в Україні у 1932 - 1933 рр. Кремлівське керівництво заборонило державним органам і закладам фіксувати в документах справжні причини смерті людей від голоду. СРСР застосував політику інформаційної блокади та дезінформації щодо масового голоду. 17 вересня 1932 р. вийшла постанова політбюро ЦК ВКП(б) про депортацію кореспондента канадської газети " Дейлі Експрес" за публікацію інформації про "повстання та голодні бунти" в СРСР. У світовій історії фейкова інформація могла поширюватись навіть не навмисне, але все одно набувати колосальних масштабів. Так сталось у США наприкінці 1930-х. Одним із найвідоміших фейків був радіоспектакль "Війна світів" за однойменним романом Г. Веллса в ефірі станції CBS 30 жовтня 1938 р. Радіослухачі сприйняли спектакль, поставлений Mercury Theatre on the Air під керівництвом О. Веллса, за реальний новинний репортаж, у результаті близько 1,2 млн жителів південного сходу США повірили в напад марсіан і розпочалась паніка.
  Повний текст PDF - 144.504 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Іваницька Б.
 • Данилів О.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Іваницька Б. Вплив та значення фейків у світовій історії / Б. Іваницька, О. Данилів // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Журналістські науки. - 2020. - Вип. 4. - С. 143-147. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpjn_2020_4_21.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Іваницька Божена Василівна (соціальні комунікації)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського